Polecam Film
Wiadomości: Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent, laureat Oscara nie żyje. Miał 91 lat | Polecam Film

Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent, laureat Oscara nie żyje. Miał 91 lat

Ennio Morricone, włoski kompozytor i dyrygent, laureat Oscara nie żyje. Miał 91 lat
twórcy  |  06 Lipiec 2020 o 11:35  |  
komentarze: (0)
  |  
0 (0)

Świat obiegła smutna wiadomość. W wieku 91 lat odszedł włoski wybitny kompozytor i autor muzyki, twórca utworów muzycznych do ponad 500 filmów, zdobywca dwóch Oscarów - Ennio Morricone. O jego śmierci poinformował jego przyjaciel i prawnik Giorgio Assumm.


Ennio Morricone zmarł 6 lipca nad ranem w rzymskim szpitalu, gdzie przebywał po poważnym upadku. Assumma zaznaczył, że pogrzeb jego przyjaciela Ennio będzie mieć charakter prywatny.


Ennio Morricone tworzył przez blisko siedemdziesiąt lat. Jego pierwsze kompozycje powstały, gdy miał zaledwie 6 lat, zaś pracę w zawodzie rozpoczął w wieku lat 18. Po ukończeniu studiów w 1954 roku podjął się pracy jako autor i aranżer muzyki podpisywanej później nazwiskami znanych wtedy kompozytorów muzyki filmowej.Muzyka z filmu "Dobry, zły i brzydki"


W latach 1960–1975 Morricone zyskał międzynarodową sławę dzięki komponowaniu muzyki do westernów - nawiązał stałą współpracę z Sergio Leone, którego poznał jeszcze za czasów szkolnych. Przy szacowanej liczbie sprzedanych 10 milionów egzemplarzy muzyka do "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie" jest jedną z najlepiej sprzedających się partytur na świecie. Muzyka do filmu "Dobry, zły i brzydki" z 1966 roku zalicza się do najbardziej znanych utworów w historii muzyki filmowej.Muzyka z filmu "Nietykalni"


Na swojej liście filmów, do których Ennio Morricone skomponował muzykę, są takie produkcje jak: "Niebiańskie dni,", "Cinema Paradiso,", "1900: Człowiek legenda,", "Misja,", "Nietykalni,", "Bitwa o Algier,", "Coś", "Bugsy" czy "Dawno temu w Ameryce.". Ponad 40 z napisanych przez niego ścieżek dźwiękowych zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową.Muzyka z filmu "Nienawistna ósemka"


W 2016 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Nienawistna ósemka". W 2007 roku Morricone otrzymał honorowego Oscara za "wspaniały i różnorodny wkład w sztukę muzyki filmowej". Był też zdobywcą m.in. trzech nagród Grammy, trzech Złotych Globów, sześciu nagród BAFTA, dwóch Europejskich Nagród Filmowych i dziesięciu nagród David di Donatello, włoskich odpowiedników Oscarów.

Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.