681
News Zmarł najznakomitszy czeski reżyser Miloš Forman. Miał 86 lat - FilmPL
Twórcy  |  15 Kwiecień 2018 o 16:24  |  
komentarze: (0)
  |  
0 (0)
W piątek 13 kwietnia w wieku 86 lat po krótkiej chorobie zmarł wybitny czeski reżyser Miloš Forman . O śmierci dwukrotnego zdobywcy Oscara oraz trzykrotnego laureata Złotych Globów poinformowała żona reżysera.

Reżyser zmarł niespodziewanie w Hartford, w stanie Connecticut w USA. "Odszedł spokojnie" - przekazała Martina Forman.

W 1975 r. Miloš Forman zekranizował głośną powieść Kena Kesyea pt. "Lot nad kukułczym gniazdem" w którym zaistniał Jack Nicholson . Kultowy film Formana zdobył pięć Oscarów w tym za reżyserię. Został także wyróżniony nagrodą BAFTA i Złotym Globem.

Zwiastun "Lot nad kukułczym gniazdem"


Dziesięć lat później Miloš ponownie zdobywa Oscara za reżyserię, tym razem za film "Amadeusz" - adaptację sztuki Petera Schaffera na podstawie biografii Wolfganga Amadeusza Mozarta, XVIII-wiecznego kompozytora.

Innym ważnym filmem wyreżyserowanym przez Formana był głośny "amerykański" film "Skandalista Larry Flynt", biograficzny film o założycielu pornograficznego magazynu "Hustler". Obraz zdobył dwie nominacje do Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie. Kolejna ważna w filmografii Miloša to impresja "Człowiek z księżyca", opowiadająca o amerykańskim komiku Andym Kaufmanie.

Zwiastun "Człowiek z księżyca"


Ostatnim dziełem Formana był film "Duchy Goi" z 2006 r. - biografia malarza Fracisco Goi.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.