Polecam Film
Wiadomości: WENECJA 2019: Joker okrzyknięty arcydziełem. Czy zdobędzie najważniejsze nagrody filmowe? | Polecam Film

WENECJA 2019: "Joker" okrzyknięty arcydziełem. Czy zdobędzie najważniejsze nagrody filmowe?

WENECJA 2019: "Joker" okrzyknięty arcydziełem. Czy zdobędzie najważniejsze nagrody filmowe?
film  |  03 Wrzesień 2019 o 08:12  |  
komentarze: (0)
  |  
9 (2)
Ten film od samego początku był jedną wielką tajemnicą. Na trwającym w Wenecji 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Joker" jest jednym z 21 pretendentów do Złotego Lwa. Po oficjalnej premierze filmu, widownia oniemiała, a potem wstała i klaskała bardzo długo. Takich owacji na stojąco nie miał już dawno żaden film. Zatem o czym jest film i co tak zachwyciło widownię?

Już na samym początku, kiedy film w reżyserii Todda Phillipsa został zgłoszony do konkursu głównego Festiwalu w Wenecji, dyrektor artystyczny festiwalu, Alberto Barbera określił ten ruch mianem wielkiego ryzyka. Jednak już po oficjalnej prezentacji filmu, Barbera w wywiadzie dla "Deadline" stwierdził: "Myślę, że dokonali dobrego wyboru. Właściwego wyboru. Film w pełni zasługuje na odbiór, z jakim się spotyka. Wykracza poza granice gatunku. Joaquin Phoenix daje znakomity występ, a Todd Phillips wykonał kawał dobrej roboty".

Ale o czym jest film?
Film opowiada historię jednego z cieszących się najgorszą sławą superprzestępców uniwersum DC — Jokera. Przedstawiony przez Phillipsa obraz śledzi losy kultowego czarnego charakteru, człowieka zepchniętego na margines. To nie tylko kontrowersyjne studium postaci, ale także opowieść ku przestrodze w szerszym kontekście.Zatem wszyscy teraz zadają sobie jedno pytanie: Czy postać z filmu "Joker" nawiązuje do kreacji złoczyńcy z dwóch wcześniejszych filmów o Batmanie i jednego z "Legionu Samobójców"? Nic z tych rzeczy. Jeżeli ktokolwiek z Was liczył na to, będzie zawiedziony. Phillips w wywiadzie dla "Empire" dodał: "Nie zaczerpnęliśmy niczego z komiksów, o co fani gatunku mogą się wściekać. (...) Napisaliśmy własną wersję historii, która może odkrywać, skąd biorą się tacy faceci jak Joker. To było dla mnie interesujące. Nie robimy filmu o Jokerze, a o narodzinach Jokera. Tu chodzi o tego człowieka". I to właśnie spodobało się Joaquinowi Phoenixowi - oryginalna kreacja postaci i całkowite odcięcie się od postaci przedstawionej w innych filmach.

Zobacz też: Inne spojrzenie na przestępcę Gotham. Finałowy zwiastun filmu "Joker"

Film zachwycił widownię na 76. MFF w Wenecji. Teraz czekamy na rozstrzygnięcie konkursu głównego Festiwalu. Jury będzie miało "twardy orzech do zgryzienia", gdyż większość z 21 filmów zachwyca, ale może to właśnie "Joker" jest tym "Jokerem" w talii filmów walczących o Złotego Lwa. A potem może Złoty Glob a może nawet Oscar...

Oficjalna premiera filmu 3 października, natomiast w Polsce widzowie będą mieli okazję zobaczyć to dzieło od 4 października 2019 roku. Gorąco zapraszamy.Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.