Polecam Film
Wiadomości: Ian Holm nie żyje. Filmowy Bilbo zmarł w wieku 88 lat | Polecam Film

Ian Holm nie żyje. Filmowy Bilbo zmarł w wieku 88 lat

Ian Holm nie żyje. Filmowy Bilbo zmarł w wieku 88 lat
aktor  |  19 Czerwiec 2020 o 18:09  |  
komentarze: (0)
  |  
0 (0)

Ian Holm, wybitny brytyjski aktor, który zasłynął z ról w "Obcym", "Władcy Pierścieni" i "Hobbicie" zmarł w wieku 88 lat. Aktor odszedł w otoczeniu najbliższej rodziny w szpitalu. Od lat cierpiał na chorobę Parkinsona.


Sir Ian Holm był absolwentem Royal Academy of Dramatic Art (1953). Zanim debiutował w telewizji i na kinowym ekranie był gwiazdą Royal Shakespeare Company. W filmie zaczął pojawiać się regularnie pod koniec lat 60., jednak pierwsze większe role zagrał dopiero dekadę później, w filmie "Obcy - 8. pasażer "Nostromo"" w reżyserii Ridleya Scotta i "Rydwany ognia" (reżyseria Hugh Hudson) . Kreacja lekkoatletycznego trenera Sama Mussabiniego w drugim z tych filmów przyniosła mu nominację do Nagroda Akademii Filmowej. W tym samym, 1981 roku, zagrał Lecha Wałęsę w telewizyjnym Strike: The Birth of Solidarity.


Jego filmowa kariera nabrała przyśpieszenia. W latach 80. zagrał m.in. w takich produkcjach jak "Greystoke" (1984) czy "Brazil" (1985). Wystąpił w ekranizacjach dzieł Williama Shakespeare’a "Henryk V" (1989) i "Hamlet" (1990). Inne znaczące pozycje filmowe, w których się pojawia to "Nagi lunch" (1991), "Szaleństwo Króla Jerzego" (1994), "Piąty element" (1997) czy "Pan życia i śmierci" (2005). Szczególną popularność przyniosła mu rola Bilba Bagginsa w filmowej adaptacji Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena.

Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.