Polecam Film
Wiadomości: Andrzej Strzelecki nie żyje. Aktor, reżyser i pedagog zmarł w wieku 68 lat | Polecam Film

Andrzej Strzelecki nie żyje. Aktor, reżyser i pedagog zmarł w wieku 68 lat

Andrzej Strzelecki nie żyje. Aktor, reżyser i pedagog zmarł w wieku 68 lat
aktor  |  17 Lipiec 2020 o 15:17  |  
komentarze: (0)
  |  
0 (0)

Zmarł Andrzej Strzelecki. Był aktorem, reżyserem, pedagogiem i satyrykiem. Przez wiele lat piastował stanowisko dyrektora Teatru Rampa i rektora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Większości zapadł w pamięci jako doktor Tadeusz Tadeusz Koziełło-Kozłowski z serialu "Klan".


W czerwcu 2020 roku Andrzej Strzelecki ujawnił, że choruje na nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli. Wtedy też powstała zbiórka pieniędzy na kurację aktora lekiem ze Stanów Zjednoczonych, której koszt szacowano na 1,5 mln zł. W zbiórkę zaangażowało się Ministerstwo Zdrowia oraz fundacja Rak'n'Roll. Akcję wsparli też studenci i absolwenci Akademii Teatralnej. Niestety Andrzej Strzelecki nie doczekał się kuracji. Zmarł 17 lipca. Informację o śmierci aktora potwierdziła jego córka.

Urodził się w rodzinie dziennikarzy. Był absolwentem Wydziałów Aktorskiego (1974) i Reżyserskiego (1980) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (przekształconej następnie w Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza). Z pracą pedagogiczną związany był od 1976, w 2004 otrzymał tytuł profesora sztuk teatralnych. W kwietniu 2008 został wybrany na rektora Akademii Teatralnej. Funkcję tę sprawował przez dwie kadencje do 2016.


W latach 1974–1981 był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Był twórcą i współzałożycielem kabaretu „Kur” (1974) oraz aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat (1987–1997) pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego.


Grał w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji – m.in. Król w kraju rozkoszy, Żółta szlafmyca oraz jednoaktówkach Michaiła Zoszczenki „Love”, „Film” i „Smutne miasteczko”. Pojawiał się u boku takich aktorów jak Krzysztof Kowalewski, Jerzy Turek, Marian Kociniak, Anna Seniuk, Jerzy Bończak, Wiktor Zborowski, Wiesław Michnikowski, Gustaw Lutkiewicz, Jolanta Lothe, Gustaw Holoubek, Zbigniew Zapasiewicz, Piotr Machalica, Wiktor Zborowski, Witold Dębicki, Artur Żmijewski, Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

Prowadził kilkadziesiąt autorskich programów telewizyjnych w TVP, do których należą Parada blagierów, Opowiadania w dur i w moll, Felieton Ilustrowany, Uśmiech słońca, Uśmiech twarzy, Uśmiech deszczu, Milena i Chopin w Ameryce. Prowadził również teleturniej Piramida w Polsacie.


Andrzej Strzelecki był także aktorem filmowym. Grał m.in. w Przepraszam, czy tu biją?, Ostatnim biegu, Kuchni polskiej, Przeprowadzki, W pustyni i w puszczy. W serialu telewizyjnym Klan otrzymał rolę doktora Tadeusza Koziełły-Kozłowskiego.


Andrzej Strzelecki na VI Salonie Ciekawej Książki w Łodzi (2016)
Reżyserował koncerty festiwalowe i gale Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalu Zjednoczonej Europy w Zielonej Górze, Camerimage w Toruniu, Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu Polskiego Radia i Teatru TV w Sopocie oraz Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. Przygotowywał prezentacje artystyczne na Dni Polskie w Pradze, Moskwie, Wiedniu, Helsinkach, a także na Expo 2000 w Hanowerze i 2005 w Aichi, na Europaliach 2001 w Brukseli oraz na sesji MKOl w Seulu 2000. Był członkiem Związku Artystów Scen Polski i Związku Polskich Autorów i Kompozytorów.


Był też graczem w golfa. Był wielokrotnie członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa. W 2007 wydał swoją pierwszą książkę zatytułowaną Człowiek w jednej rękawiczce, w której zawarł rozmaite anegdoty i historie, które przydarzyły się jemu i innym miłośnikom golfa. Był członkiem komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego przed wyborami prezydenckimi w 2010 i w 2015.

Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.