QR Code

Gra o tron

  (2011)  serial

Game of Thrones

Tom McCarthy
2012-04-14 00:00:00
45 min.
Plakat z serialu Gra o tron (2011) - Polecam Film
Najbliższa emisja odcinka serialu Gra o tron
Odcinek 1 - Episode #8.1
Premiera USA: za 21 dni (15 kwietnia 2019)
Oglądam serial
0
Wolę filmy
0
3.5 (58)
Ciekawostki 
Miejsca kręcenia
Zdjęcia kręcono w takich miastach jak: Warzazat, Marrakesz, Ouarzazate (Maroko), Valletta, Mdina, Dwejra (Malta), Ballymoney, Belfast, Carncastle, Strangford, Larne, Antrim, Bryansford (Irlandia Północna, Wielka Brytania), Doune (Szkocja, Wielka Brytania) oraz w Dubrowniku (Chorwacja), a także w mieście Reykjavík i jego okolicach (Islandia).
Daty
Zdjęcia do trzeciego sezonu kręcono od początku lipca do 24 listopada 2012 roku.
Zdjęcia do piątego sezonu kręcono od lipca do grudnia 2014 roku.
Zdjęcia do pierwszego sezonu trwały od 23 lipca do 18 grudnia 2010 roku.
Zdjęcia do drugiego sezonu trwały od 25 lipca do 12 grudnia 2011 roku.
Inne
Pierwotnie twórcy serii planowali użyć do roli wilkorów prawdziwych wilków. Jednak odstąpiono od tego pomysłu z powodu nieokiełznanej natury tych zwierząt oraz dlatego, że w Wielkiej Brytanii ich posiadanie jest nielegalne. Twórcy użyli więc do tego celu rasy psów Northern Inuit przez uderzające podobieństwo do dzikich wilków.
Język Dothraków został stworzony przez językoznawcę Davida J. Petersona, eksperta Language Creation Society.
Czołówki poszczególnych odcinków różnią się od siebie ponieważ każda przedstawia miasta, w których odbywa się akcja w danym epizodzie.
Ukazany w ostatnim odcinku drugiego sezonu, jadący konno przywódca Białych Wędrowców nie jest postacią stworzoną dzięki animacji komputerowej. Upiora odegrał aktor Ross Mullan, którego poddawano ponad 5-godzinnej charakteryzacji.
Lodowy mur, broniony przez Nocną Straż został zainspirowany zbudowanym przez Rzymian murem Hadriana.
Yara Greyjoy w powieści nazywa się Asha. W serialu imię zostało zmienione, aby uniknąć pomyłek z Oshą.
Role
Agata Trzebuchowska była rozważana przy obsadzaniu roli Waif. Angaż ostatecznie otrzymała Faye Marsay .
Stephen Warbeck miał stworzyć muzykę do serialu, ale ostatecznie zastąpił go Ramin Djawadi .
Carice van Houten otrzymała propozycję wystąpienia w serialu już w pierwszym sezonie. Jednak jej udział był wówczas niemożliwy z uwagi na kolidujące zobowiązania zawodowe. Do obsady dołączyła w drugim sezonie jako Melisandre.
Jennifer Ehle wystąpiła w pilocie serialu w roli Catelyn Stark, jednak musiała z niej zrezygnować z powodów rodzinnych. Została zastąpiona przez Michelle Fairley - z jej udziałem nakręcono ponownie sceny z pilota serialu, w których pojawia się Catelyn Stark.
Pierwotnie w rolę Daenerys Targaryen miała się wcielić Tamzin Merchant . Powstał nawet odcinek pilotażowy z jej udziałem. Ostatecznie zdecydowała się wycofać z projektu, nie podając żadnych oficjalnych powodów rezygnacji. Na jej miejsce została zatrudniona Emilia Clarke, a sceny, w których zagrała, nakręcono od początku.
Początkowo rolę Ser Allisera Thorne'a miał zagrać Derek Halligan . Jednak aktor wycofał się z udziału w produkcji z bliżej nieokreślonych powodów. Ostatecznie angaż otrzymał Owen Teale .
Pierwotnie rolę Illyrio Mopatisa miał zagrać Ian McNeice . Wystąpił nawet w pierwszej wersji odcinka pilotażowego. Jednak ostatecznie musiał wycofać się z udziału w serialu z powodu konfliktu terminów. Na jego miejsce zatrudniony został Roger Allam .
Pierwotnie rolę Ser Waymara Royce'a miał zagrać Jamie Campbell Bower . Zagrał nawet w pierwszej wersji odcinka pilotażowego. Ostatecznie zastąpi go Rob Ostlere .
Richard Ridings zagrał rolę Gareda w niewyemitowanej wersji odcinka pilotażowego. Jednak ostatecznie zastąpił go Dermot Keaney, a sceny w których wystąpił nakręcono od początku.
Dominic West otrzymał propozycję zagrania w trzecim sezonie serialu, jednak odrzucił tę ofertę.
Lily Allen odrzuciła rolę Yary Greyjoy, bo nie chciała grać intymnych scen z bratem.
Keith Allen brał udział w castingu do roli lorda Balona Greyjoya.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.