QR Code

Jeff Daniels

64 lata

Jeffrey Warren Daniels
Więcej o osobie
Podstawowe Informacje
Strona główna
Filmografia
Opisy/Biografie

Multimedia
Galeria (6)
Wywiady
Newsy (3)
Strony WWW 
Recenzje

Pozostałe informacje
Ciekawostki 
Zdjęcia z planu
Wpadki
Cytaty aktora w filmach
Lubię osobę
0
Nie przepadam
0
osoba filmu
0 (0)
Data urodzenia:19 lutego 1955
Miejsce urodzenia:Athens, Georgia, USA
Wzrost:190 cm (6ft 2in)
Lata aktywności:od 1977 roku
Stan Cywilny:żona Kathleen Treado (od 13.07.1979), 3 dzieci: syn Benjamin (ur. 1984), syn Lucas (ur. 1987) i córka Nellie (ur. 1990)
O sobie (1)Urodził się w rodzinie metodystów. Dorastał w Chelsea, w stanie Michigan, gdzie jego ojciec Robert Lee Daniels, był właścicielem miejscowego składu materiałów drzewnych. Uczęszczał do Central Michigan University i jednocześnie brał udział w rocznym programie teatralnym. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie w 1979 roku związał się z grupą teatralną The Shortchanged Review w inauguracyjnym sezonie Second Stage Theatre. Występował na broadwayowskiej scenie w sztukach: Gemini (1977-81), Piątego lipca (Fifth of July, 1980-82), Złoty wiek (The Golden Age, 1984) i Sekwojowa kurtyna (Redwood Curtain, 1993). Był nominowany do nagrody Drama Desk Award za występ w przedstawieniach off-broadwayowskich: Johnny Got His Gun (1983) i Lemon Sky (1986; także nominacja do nagrody Obie) w Circle Repertory Company. W 1991 roku założył regionalny teatr Purple Rose Theater Company w Chelsea i napisał jedenaście sztuk. Po raz pierwszy pojawił się na szklanym ekranie w biograficznym dramacie wojennym CBS Pogłoska o wojnie (A Rumor of War, 1980) u boku Keitha Carradine, Briana Dennehy i Stacy Keacha. Rok potem zadebiutował na kinowym ekranie w dramacie Miloša Formana Ragtime (Ragtime, 1981) z udziałem Jamesa Cagneya i Brada Dourifa. Po zagraniu egoistycznego męża w melodramacie Jamesa L. Brooksa Czułe słówka (Terms of Endearment, 1983) z Debrą Winger, Shirley MacLaine i Jackiem Nicholsonem, stworzył znakomitą podwójną rolę prostodusznego archeologa Toma Baxtera, który schodzi z ekranu na widownię i zakłamanego filmowego amanta Gila Shepherda w komedii romantycznej Woody'ego Allena Purpurowa róża z Kairu (The Purple Rose of Cairo, 1985), za którą zdobył nominację do nagrody Złotego Globu. Postać nieśmiałego urzędnika młodego "yuppie", symbolu uporządkowanej i pracowitej Ameryki, którego życie do góry nogami przewraca rozrywkowa Lulu (Melanie Griffith) w czarnej komedii Jonathana Demme'a Dzika namiętność (Something Wild, 1986) przyniosła mu drugą nominację do nagrody Złotego Globu. Za kreację doktora Rossa Jenningsa w komedii sci-fi Arachnofobia (1990) odebrał nagrodę Saturna. Jego występ jako Harry Dunne w duecie z Jimem Carreyem w komedii Głupi i głupszy (Dumb & Dumber, 1994) był nominowany do nagrody MTV Movie dla najlepszego duetu ekranowego. Kolejną nominację do Złotego Globu dostał za rolę intelektualnego snoba, który uważa siebie za wielkiego pisarza w komediodramacie Walka żywiołów (The Squid and the Whale, 2005). Zrealizował dwa albumy ze swoich koncertów: Grandfather's Hat i Jeff Daniels Live and Unplugged.
Urodził się w rodzinie metodystów. Dorastał w Chelsea, w stanie Michigan, gdzie jego ojciec Robert Lee Daniels, był właścicielem miejscowego składu materiałów drzewnych. Uczęszczał do Central Michigan University i jednocześnie brał udział w rocznym programie teatralnym. Następnie przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie w 1979 roku związał się z grupą ... (cały opis)
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.