QR Code

Doda

36 lat

Dorota Rabczewska
Więcej o osobie
Podstawowe Informacje
Strona główna
Filmografia
Opisy/Biografie

Multimedia
Galeria (10)
Wywiady
Newsy (52)
Strony WWW (1)
Recenzje

Pozostałe informacje
Ciekawostki (64)
Zdjęcia z planu
Wpadki
Cytaty aktora w filmach
Lubię osobę
0
Nie przepadam
0
osoba filmu
0 (0)
Ciekawostki
Witaj w klubie (2013)
Dallas Buyers Club
Z powodów ograniczeń finansowych na planie nie używano dodatkowego oświetlenia, które zazwyczaj jest stosowane przy kręceniu zdjęć. Nie było też żadnych próbnych ujęć.
Na skraju jutra (2014)
Edge of Tomorrow
Postać pułkownika Waltera Marksa, którego grał Jeremy Piven, została dodana w czasie ponownego kręcenia części zdjęć.
Terminator 2: Dzień sądu (1991)
Terminator 2: Judgment Day
12-letni Edward Furlong, grający Johna Connora, na planie filmu przeżywał okres dojrzewania, co przysporzyło dodatkowej pracy dźwiękowcom, którzy aby zniwelować mutację głosu aktora, musieli cyfrowo ujednolicić wysokość jego głosu w trakcie filmu.
X-Men: Przeszłość, która nadejdzie (2014)
X-Men: Days of Future Past
Dodanie Evana Petersa jako Pietro Maximoffa (Quicksilvera) do obsady wywołało szeroką dyskusję nad tą postacią, która pojawia się również w "Avengers: Czas Ultrona" (zagrał ją Aaron Taylor-Johnson ). Ostatecznie w maju 2013, po wyjaśnieniu kwestii prawnych związanych z licencją na korzystanie z postaci, roku Marvel oraz Fox Studio doszli do porozumienia i Quicksilver pojawił się w obu produkcjach, jednak pod pewnymi warunkami: w filmie Bryana Singera miało nie być jakichkolwiek odniesień do członkostwa w Avengers, a w filmie Jossa Whedona jakichkolwiek aluzji do relacji z X-Men oraz Magneto. Dodatkowo w obu filmach nie można używać w odniesieniu do niego określenia "mutant". Ponadto Evan Peters nie może się ponownie wcielić w postać w innej produkcji niepowiązanej z X-menami, a Aaron Taylor-Johnson weźmie udział w kolejnej części Avengers. Ma to uniknąć powiązania z seriami.
Polowanie na Czerwony Październik (1990)
The Hunt for Red October
Sean Connery zaraz po tym, kiedy otrzymał faksem kopię scenariusza, odrzucił proponowaną mu rolę, ponieważ we wstępie opisane wydarzenia nie zgadzają się z realiami po Zimnej Wojnie i nie mają historycznego zabarwienia. Faks nie zawierał stwierdzenia, że film jest oparty na faktach. Gdy dodano taką wzmiankę na początku, aktor przyjął tę rolę.
Niektórzy aktorzy pozyskani do załogi statku "Czerwony Październik" byli marynarzami z Akademii Marynarki Wojennej z Annapolis. Zapłacono im dodatkowe pieniądze, aby ogolili głowy.
Pierwsza scena, w której pojawiła się Nadia była kręcona w centrum Los Angeles, a nie Nowego Jorku. Wieżowce World Trade Center zostały wkomponowane w zarys miasta. Żółte taksówki i sprzedawcy hot dogów zostali dodani za pomocą efektów.
Buntownik z wyboru (1997)
Good Will Hunting
Kiedy Will rozmawia z Seanem o jego zmarłej żonie, Sean wspomina o jej tendencji do puszczania gazów. Okazuje się, że Robin Williams dodał te kwestie spontanicznie i prawdopodobnie dlatego Matt Damon tak bardzo się śmiał. Można też dostrzec, że kamera trochę się trzęsie, co wskazuje na to, że kamerzysta również nie mógł powstrzymać się od śmiechu.
Tramwaj zwany pożądaniem (1951)
A Streetcar Named Desire
Kiedy w 1993 roku wypuszczano film na kasetach video dodano do niego sceny wycięte wcześniej ze względu na protesty środowisk katolickich. Łącznie dodano 3 minuty, które dziś nei budza najmniejszego zgorszenia.
2001: Odyseja kosmiczna (1968)
2001: A Space Odyssey
Numer 2001 dodano do tytułu, bowiem był to pierwszy rok nowego millenium. Autor książki chciał uczulić ludzi na to, że nie rok 2000, a 2001 będzie pierwszym rokiem nowego tysiąclecia.
Mad Max: Na drodze gniewu (2015)
Mad Max: Fury Road
Główne zdjęcia do filmu trwały od lipca do 17 grudnia 2012 r. Dodatkowe zdjęcia kręcono w listopadzie 2013 roku.
Batman v Superman: Świt sprawiedliwości (2016)
Batman v Superman: Dawn of Justice
Amerykańska premiera filmu miała zgodnie z początkowymi zamierzeniami odbyć się 17 lipca 2015 roku. Według przedstawicieli studia produkcja wymagała jednak dodatkowego czasu na opracowanie wizji twórców.
W komiksie Patricia i Otis mają około 30 lat i tworzą nieformalny związek, który z biegiem czasu się rozpada. W serialu są o kilkanaście lat starsi i są małżeństwem. Otis w dodatku stracił swoje rude włosy i stał się łysy.
Powrót do przyszłości (1985)
Back to the Future
Pierwotnie wersja kinowa filmu nie zawierała napisu "to be continued". Twórcy filmu uznali zakończenie z latającym wehikułem czasu jako żart. Dopiero w 1986 roku twórcy filmu dodali napis "to be continued", gdy film ukazał się na kasetach VHS.
Gwiezdne Wojny - Nowa Nadzieja (1977)
Star Wars - New Hope
Jeden ze szturmowców wchodzących do pomieszczenia kontrolnego na Gwieździe Śmierci uderza głową o zbyt niską futrynę. W wersji DVD do tej wpadki Lucas postanowił dodać dźwięk uderzenia, aby zdawało, że to nie przypadek, a efekt zamierzony.
Gwiezdne Wojny - Powrót Jedi (1983)
Star Wars - Return of the Jedi
Zmiana koloru miecza świetlnego Luke'a z niebieskiego na zielony powstała by uniknąć dodatkowych efektów specjalnych podczas walki na pustyni.
Pogrzeb Dartha Vadera został dodany praktycznie przy zakończeniu kręcenia filmu.
Mroczny rycerz (2008)
The Dark Knight
Podczas weekendu Świąt Dziękczynienia 2007 roku w wielu publicznych miejscach rozdawano fałszywe cztery strony z brukowca "Gotham Times". Gazeta zatytułowana "Miasto w stanie wojny -- Batman ratuje całą rodzinę", w której każdy artykuł opisywał skrawek zdarzeń z filmu. Wszystkie informacje w komunikatach były przygotowane pod kątem filmu, łącznie z pogodą ("Mroczna i zachmurzona...") dodatkowo znaleźć można było reklamy banku Gotham National Bank czy informacje dotyczące poboru do Gotham Police Department.
Kostium Batmana został ulepszony w stosunku do tego z poprzedniego filmu, sprawiając, że jego noszenie było bardziej wygodne i komfortowe dla Christiana Bale'a. Kostium został skonstruowany z 200 unikalnych elementów wykonanych z gumy, włókna szklanego, metalicznych siateczek oraz nylonu (co sprawia wrażenie, iż w procesie produkcji wykorzystano wyszukaną technologię), dodano również elastyczny pas, który idealnie dopasowywał kostium do ciała Bale'a. Rękawice wyposażono w ukryte brzytwy, które są gotowe do wystrzelenia. Maska została stworzona w oparciu o motocyklowy kask, oddzielono ją od części karku, co pozwoliło Christianowi na swobodne poruszanie głową w lewo, prawo, w dół i w górę. Maska w części oczu została też wyposażona w białe soczewki, które pojawiają się kiedy Batman używa Bat-sonaru.
Ikona Jokera była podstawą do zbudowania zepsutej twarzy klauna, ale dodano mu "rotację" Francisa Bacona (brytyjski malarz-samouk). Nolan określa to jako korupcję, rozkład w wyglądzie Jokera, coś niechlujnego. Widz może sobie prawie wyobrazić jak on pachnie
Christian Bale grający Bruca Wayne'a ubrany został w specjalnie zaprojektowaną i szytą na miarę garderobę od Giorgio Armaniego. Garderoba Wayne'a składa się z jednorzędnych trzy guzikowych garniturów, jednorzędnych smokingów, oraz czarnych wełnianych płaszczy. Sam wizerunek Wayne'a wykorzystano w kampanii reklamowej. Warto dodać, iż magazyn Esquire w plebiscycie na najlepiej ubranych mężczyzn, uznał odtwórcę roli Bruce Wayne'a, Christiana Bale'a za najlepiej ubranego aktora.
Król Lew (1994)
The Lion King
Edycja specjalna filmu na DVD zawierała wydanie IMAX, które różniło się nieznacznie od pierwotnej wersji. Bohaterom zbyt małym, by ich twarze były widoczne, dodano nowe twarze. Ponadto w sekwencji "Strasznie już być tym królem chcę" w niektórych ujęciach zmienia się podłoże, krokodyle i ptaki.
Prometeusz (2012)
Prometheus
Noomi Rapace, mimo iż biegle włada językiem angielskim, dodatkowo ćwiczyła brytyjski akcent w czasie produkcji z zatrudnionym specjalnie w tym celu nauczycielem.
Braveheart - Waleczne Serce (1995)
Braveheart
Większość statystów grających wojowników była żołnierzami An Fórsa Cosanta Áitiúil (FCÁ), irlandzkiej wersji armii terytorialnej. Na dodatek wybierano żołnierzy z różnych kompanii, głównie rywalizujących ze sobą. Sprawiło to, że sceny walki są bardziej realistyczne.
Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Ważnym elementem fabuły była przemiana piratów Barbossy w żywe szkielety. Za efekty specjalne odpowiadała słynna firma Industrial Light & Magic. Posłużono się trójwymiarową animacją i zadbano, by każdy szkielet swymi indywidualnymi cechami odpowiadał poszczególnym aktorom. Nie używano też żadnych ułatwień takich jak zwalnianie czy przyspieszanie zdjęć. Dodatkową trudnością było to, że szkielety musiały wyglądać naturalnie, także w scenach walk.
Indiana Jones i ostatnia krucjata (1989)
Indiana Jones and the Last Crusade
Steven Spielberg dodał sceny początkowe jako hołd dla czasów, gdy sam był skautem.
Predator (1987)
Z powodu wymogów zdrowotnych i bezpieczeństwa, Arnold Schwarzenegger nie mógł zapalić swojego cygara w helikopterze w początkowej scenie filmu. W rezultacie błysk widoczny na ekranie został dodany na etapie po-produkcyjnym.
Miś (1980)
Słynne "misiowe" parówki zostały zrobione osobiście przez ekipę filmową, gdyż nigdzie nie można było kupić porządnie wyglądających. Najpierw zdobyto pozwolenie na zakup kilku metrów baraniego jelita, w które następnie wepchano mięso bez żadnych dodatków przez co na drugi dzień parówki zmieniły kolor z mięsnego na seledynowy.
Powrót Batmana (1992)
Batman Returns
Końcową scenę, w której Catwoman wpatruje się w Batsygnał, nakręcono i dodano do filmu na tydzień przed premierą. Scena została nakręcona podczas jednego weekendowego dnia z podwójną stawką dla aktorki Michelle Pfeiffer, całość kosztowała filmowców 250.000 dolarów.
Strażnicy Galaktyki vol. 2 (2017)
Guardians of the Galaxy Vol. 2
Elizabeth Debicki została obsadzona jako Ayesha z powodu jej wzrostu - 191 cm. Podczas filmowania nosiła buty z grubą podeszwą, aby dodatkowo zwiększyć jej wzrost do 201 cm.
Godzilla (1998)
Ujęcie, w którym błyskawica zostaje przechwycona przez piorunochron na World Trade Center to autentyczny film, a w dodatku jedyny, który zarejestrował takie zjawisko.
Thor: Ragnarok (2017)
Thor: Ragnarök
Okres zdjęciowy trwał od 4 lipca do 28 października 2016 roku. Dodatkowe sceny zostały nakręcone w lipcu 2017 roku.
Liga Sprawiedliwości (2017)
Justice League
W marcu 2017 roku, Zack Snyder wraz ze swoją żoną Deborah Snyder, zdecydowali się wycofać z dalszej pracy nad filmem z powodu tragicznej śmierci ich córki. Miejsce reżysera zajął Joss Whedon, którego zadaniem było nakręcenie dodatkowych zdjęć i dokończenie post-produkcji.
Tożsamość Bourne'a (2002)
The Bourne Identity
Film początkowo miał mieć swoją premierę w czerwcu 2001r., lecz opóźniono ją ze względu na dodatkowe sceny, które chciał nakręcić reżyser Doug Liman, m. in. pościg samochodowy ulicami Paryża.
Pokuta (2007)
Atonement
Samorząd lokalny w Redcar dał pozwolenie dla wzniesienia i umieszczenia na plaży wraku statku po to, by wyglądała jak Dunkierka. Dodatkowo, specjalnie na potrzeby filmu, pomalowano kilka domów stojących tuż obok plaży. Po zakończeniu zdjęć wszystko powróciło do pierwotnego stanu.
Avengers: Wojna bez granic (2018)
Avengers: Infinity War
Okres zdjęciowy trwał od 23 stycznia do 14 lipca 2017 roku. Dodatkowe sceny zostały nakręcone w sierpniu 2017 roku.
Wszystkie pieniądze świata (2017)
All the Money in the World
Okres zdjęciowy trwał od 31 maja do sierpnia 2017 roku. Dodatkowe sceny zostały nakręcone w okresie od 20 do 29 listopada 2017 roku.
Urodzeni mordercy (1994)
Natural Born Killers
Sklep z drogerią był prawdziwy, jedynie znak przed wejściem został przez ekipę filmową dodany. Pozostał on tam jeszcze przez 3 miesiące po ukończeniu filmu.
Zabójcza broń 2 (1989)
Lethal Weapon 2
Wersja reżyserska filmu jest tylko o 3 minuty dłuższa od kinowego oryginału (zawiera 4 dodatkowe, niewyemitowane wcześniej sceny).
Park jurajski (1993)
Jurassic Park
Scena, w której Tyranozaur ratuje ludzi przed Velociraptorami została dodana po tym, gdy John Williams i zespół producentów stwierdzili, że to T-Rex był największym bohaterem filmu.
Footloose (1984)
Scena, w której Chris Penn (Willard) uczy się tańczyć została dodana do scenariusza, gdyż aktor rzeczywiście nie umiał tańczyć, a wymagała tego jego rola.
Megamocny (2010)
Megamind
Nazwisko postaci granej przez Jonaha Hilla - Hal Stewart - to kombinacja imion dwóch superbohaterów ze świata DC Comics - Hala Jordana i Johna Stewarta, którzy na dodatek obaj są Zielonymi Latarniami.
Shrek (2001)
System animacji płynów przystosowany przez PDI/DreamWorks sprawił, że animatorzy mogli stworzyć płyny o różnej gęstości - od wody do błota, i od piwa do lawy i mleka. Specjalne oprogramowanie pozwoliło na pokazanie reakcji płynów na kontakt z twardą powierzchnią, np. zachowanie się mleka w szklance. W filmie jest scena, w której Shrek wywraca beczkę z piwem. Płyn rozlewa się i miesza się z błotem. Kiedy dodamy do tego reakcję postaci na powstały bałagan, możemy sobie wyobrazić jak skomplikowany staje się proces animacji.
Halloween (2018)
Film kręcono od 13 stycznia do 19 lutego 2018 roku. Zdjęcia dodatkowe rozpoczęły się 11 czerwca tego samego roku.
Matrix Rewolucje (2003)
The Matrix Revolutions
By w wiarygodny sposób oddać poczucie nieważkości w ujęciach rozgrywanych w powietrzu, zespoły kaskaderów i artystyczny współpracowali ściśle z grafikami komputerowymi i zespołem produkcyjnym. Efektem ich wspólnym wysiłków była specjalna uprząż, która pozwalała aktorom walczyć i jednocześnie symulować nieważkość. (Zdjęcia testowe, które nakręcono na pokładzie specjalnego samolotu NASA, używanego do szkolenia kosmonautów do pracy w warunkach nieważkości udowodniły, że metoda ta nie sprawdzi się w przypadku realizacji filmu). Część walki rozgrywaną w powietrzu nakręcono w "Jajku"; gigantycznej zamkniętej scenie, przystosowanej do realizacji zdjęć wykorzystujących technikę "blue screen". Nakręcono tam zdjęcia, które poddano potem obróbce komputerowej, podczas której dodano zalewane strugami deszczu tło.
Przyrzeczenie (2016)
The Promise
Okres zdjęciowy trwał 72 dni. Film nakręcono od września do grudnia 2015 roku. Dodatkowe zdjęcia miały miejsce od maja do czerwca 2016 roku.
Seksmisja (1983)
Film cenzurował urzędnik o nazwisku Marcisz. Juliusz Machulski dziś określa go jako "wyjątkowego durnia", ponieważ gdy spierał się z nim, w jakim języku ma być wypowiedziana kwestia "Paszporty, proszę" (pierwotnie miał być to czeski), ten w końcu przystał na niemiecki, jednak dodał - "Ale pod warunkiem, że zachodnioniemiecki".
Przyjaciele (1994)
Friends
Scena uszkodzenia sobie ramienia przez Joeya nie była w oryginalnym scenariuszu. Musiano ją dodać ponieważ Matt LeBlanc zwichnął sobie ramię na planie zdjęciowym.
Sezon 1 epizod 8 - Ten odcinek w wydaniu na DVD trwa 23 minuty i 58 sekund (typowy epizod ma 22 minuty). Została dodana scena jak Monika i jej tata patrzą się na trumny, tuż przed tym gdy powiedział, że chciałby być pochowany w morzu.
Sezon 1 epizod 18 - Ten odcinek w wydaniu na DVD jest dłuższy o 3 minuty i 2 sekundy od emitowanego w telewizji. Dodanymi scenami są: scena kiedy chłopaki tańczą, gdy Marcel włącza piosenkę "The Lion Sleeps Tonight", scena z ciocią Iris i parę dodatkowych linijek tekstu w wypowiadanych kwestiach aktorów w całym odcinku.
Sezon 1 epizod 14 - Ten odcinek w wydaniu na DVD, trwa o 2 minuty i 46 sekund dłużej od epizodu emitowanego w telewizji. Dodatkowe sceny, których nie było wcześniej przedstawiają jak Chandler naśladuje Janice, oraz ujęcie w którym strażak strofuje kobietę i kobietę pytającą się strażaka jak to jest z tym zjeżdżaniem po rurze w remizie.
Sezon 1 epizod 21 - Ten odcinek w wydaniu DVD jest dłuższy o 2 minuty i 3 sekundy od pokazywanego w telewizji, ponieważ do scen wstępnych dodano ujęcie unieważniania karty debetowej Moniki, tuż po tym jak była na
obiedzie z mamą. W tej reklamie Monika została po raz pierwszy przedstawiona z imienia.
Sezon 2, odcinek 6 - Ten odcinek w wersji na DVD jest dłuższy o 3:07 minuty od emitowanego w telewizji. Dodatkiem jest występ Chrissie Hynde z utworem "Angel of the Morning" w Central Perku.
Watchmen. Strażnicy (2009)
Watchmen
Zack Snyder obiecał, że angaż otrzyma Gerard Butler. Gdy wszystkie role zostały obsadzone, a ten nie otrzymał żadnej, reżyser postanowił dać mu rolę w animacji "Tales of Black Freighter". Jest to dodatek do filmu, który ukazał się na DVD.
Wściekłe psy (1992)
Reservoir Dogs
Quentin Tarantino dodał otwierającą scenę ze śniadaniem, aby dać Panu Niebieskiemu kilka kwestii, ponieważ początkowo był on jedyną postacią niemą.
Duma i uprzedzenie (2005)
Pride & Prejudice
Zakończenie filmu "Duma i uprzedzenie" ma sekretną scenę finałową. Na rynek amerykański została wypuszczona wersja filmu z dodatkową sceną kończącą film. Scena ta przestawia parę głównych bohaterów, świeżo po ślubie, siedzących na tarasie z którego w oddali widać posiadłość Darcy'ch. Zakochani dyskutują o tym jak Pan Darcy ma się zwracać do Elizabeth, obecnie już Pani Darcy.
Troja (2004)
Troy
Na meksykańskiej plaży walczyło ponad 200 statystów, a komputer wielokrotnie pomnożył tą liczbę, dodając jeszcze 98000 wirtualnych wojowników.
Avengers (2012)
The Avengers
Po nakręceniu materiał filmowy trwał ponad trzy godziny, zanim poddano go cięciom montażowym. Według reżysera Jossa Whedona, duża część scen koncentrowała się wokół postaci Kapitana Ameryki, który próbuje przystosować się do współczesnego świata. Niektóre fragmenty pojawiły się w formie dodatków na Blu-ray.
W dodatkowej scenie, którą można zobaczyć po napisach końcowych, Chris Evans musiał nosić specjalną charakteryzację na twarzy z powodu zarostu zapuszczonego na potrzeby filmu "Snowpiercer: Arka przyszłości". Dlatego też aktor przez cały czas trwania ujęcia siedzi podparty, podtrzymując tym samym protezę imitującą podbródek, a jego bohater jako jedyny z Avengersów nie je żadnego posiłku.
Początkowo Joss Whedon umieścił w scenariuszu dodatkową dwójkę superbohaterów Marvela: Ant-Mana oraz Wasp. W późniejszym okresie wykreślił je z powodu i tak sporej liczby postaci w fabule. Wasp została zastąpiona Czarną Wdową, która wystąpiła już wcześniej w filmie "Iron Man 2".
Hulk (2003)
W wyniku takiej sytuacji na planie pojawiły się elementy zastępcze głównego bohatera. Tym najbardziej podstawowym i dość niewyszukanym rozwiązaniem było wyobrażenie głowy Hulka, trzymanej na teleskopowym wysięgniku, nazywanej pieszczotliwie ‘Elvisem’. Dodatkowo zespół ILM wprowadził kilka innych obiektów i instrumentów, które pomocne byłyby w dostarczeniu informacji o tym, w jaki sposób postać Hulka powinna pojawić się w klatce filmu i w jaki sposób światło odbija i oświetla jego ogromną postać - tego rodzaju zabiegi określane były mianem „Parady Odniesień” i składały się, w zależności od potrzeb, z wielkiego, zielonego popiersia Hulka, kuli o zarówno błyszczącej, jak i matowej powierzchni oraz sporej wielkości owalnego, szmaragdowego fragmentu ‘skóry’ Hulka. (Kiedy zachodziła potrzeba wykorzystania tych elementów w jakimś ujęciu, pierwszy asystent reżysera zwykł wołać, żeby ‘przyniesiono mu namiastkę Hulka’, a koordynator efektów wizualnych, reprezentant ILM oraz asystenci produkcji ustawiali różne z tych obiektów pod takim kątem, który najkorzystniej prezentował się w oku kamery i pasował do wizji sceny w ujęciu ILM.)
Ptaki Nocy (i fantastyczna emancypacja pewnej Harley Quinn) (2020)
Birds of Prey (And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
Film nakręcono w Los Angeles i studiach Warner Bros. w Burbank (Kalifornia, USA) oraz w Atlancie i Savannah (Georgia, USA). Zdjęcia dodatkowe powstały w Hawthorne (Kalifornia, USA).
Coś (1982)
The Thing
Nieoczekiwany efekt wychodzenia z psiego tułowia macek i odnóży nakręcono w stosunkowo prosty sposób. Wszystkie elementy ruchome były wciągane do sztucznego tułowia i dodatkowo poruszane sprężonym powietrzem w celu osiągnięcia efektu gwałtownego ruchu. Następnie w montażu odwrócono bieg taśmy.
Everest (2015)
18 kwietnia 2014 roku, kiedy ekipa drugiego planu kręciła dodatkowe zdjęcia w obozie drugim na zboczu Mount Everestu, nieopodal zeszła gigantyczna lawina, zabijając szesnastu Szerpów przygotowujących trasę dla wspinaczy. Liczba ofiar była większa niż podczas tragicznych wydarzeń z 1996 roku, o których opowiada film. Nikomu z ekipy filmowej nic się nie stało.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.