QR Code

like/dislike image

Doda

36 lat

Dorota Rabczewska
Więcej o osobie
Podstawowe Informacje
Strona główna
Filmografia
Opisy/Biografie

Multimedia
Galeria (10)
Wywiady
Newsy (53)
Strony WWW (1)
Recenzje

Pozostałe informacje
Ciekawostki (66)
Zdjęcia z planu
Wpadki
Cytaty aktora w filmach
Lubię osobę
0
Nie przepadam
0
osoba filmu
0 (0)
Biografia 
Polska piosenkarka wykonująca muzykę z pogranicza popu i rocka, autorka piosenek oraz producentka.

W latach 1998-2000 aktorka musicalowa teatru Buffo. W latach 2000-2006 wokalistka zespołu Virgin. W tym okresie grupa nagrała trzy albumy studyjne: Virgin (2002), Bimbo (2004) oraz Ficca (2005) i wypromowała takie przeboje jak "Znak pokoju" czy "Szansa", za które Doda i zespół otrzymali nagrody kolejno na Festiwalu w Sopocie i Festiwalu w Opolu. W 2007 piosenkarka rozpoczęła karierę solową i wydała dwa albumy studyjne: Diamond Bitch (2007) oraz 7 pokus głównych (2011). Pierwszy z nich promowany był między innymi singlem "Nie daj się", który uzyskał tytuł "polskiego hitu lata 2008" na Sopot Hit Festiwalu. W 2016 zespół Virgin został reaktywowany i wydał swój czwarty studyjny album Choni.

Doda w swojej karierze zdobyła dwie nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy polski wykonawca, a także zajęła drugie miejsce w kategorii Najlepszy europejski wykonawca. Ponadto otrzymała rekordową liczbę trzynastu statuetek VIVA Comet Awards (jedną z zespołem Virgin i jedną z projektem VIVA i Przyjaciele), w tym dla Artysty 10-lecia i za Przebój 10-lecia (z Virgin za utwór "Szansa"). Zdobyła również między innymi cztery nagrody Eska Music Awards (dwie z Virgin), dwie Superjedynki (jedną z Virgin), dwie nagrody fotoreporterów i dziennikarzy na Festiwalu w Opolu, Telekamerę, Platynową Telekamerę, oraz została odznaczona medalem "Za Zasługi dla Ciechanowa". Trzy wydane przez nią płyty (solowo oraz z Virgin) dotarły na szczyt listy najchętniej kupowanych albumów w Polsce, natomiast dwie były notowane na liście najlepiej sprzedających się płyt w Europe publikowanej przez magazyn "Billboard". Za sprzedaż swoich płyt i singli piosenkarka otrzymała dwie złote płyty, trzy platynowe i jedną potrójnie platynową.

Działalność wokalistki była powszechnie komentowana w mediach, między innymi za sprawą skandali obyczajowych[7] i jej kontrowersyjnego wizerunku[8]. W 2008 piosenkarka znalazła się na liście dziesięciu najbardziej znanych Polaków, sporządzonej przez telewizję CNN w ramach cyklu reportaży poświęconych Polsce[9]. W 2010 czasopismo "Machina" ogłosiło ją jedną z 50 najlepszych polskich wokalistek[10]. W 2011 tygodnik "Wprost" umieścił piosenkarkę na liście 100 najbardziej wpływowych Polaków, zaś magazyn "Viva!" ogłosił ją jedną z 10 najbardziej wpływowych kobiet w kraju. "Wprost" uwzględnił Dodę również w rankingach na 50 najbardziej wpływowych polskich celebrytów (2015) oraz 50 najbardziej wpływowych Polek (2017). Wokalistka wielokrotnie znajdowała się również na liście 100 najcenniejszych gwiazd polskiego show-biznesu magazynu "Forbes Polska", najwyższą zajmując 8. pozycję w 2009 roku.

Doda była jurorem w kilku programach telewizyjnych, wzięła udział w trzech dużych kampaniach reklamowych, użyczyła głosu jednej z postaci filmu animowanego Asterix i wikingowie, zagrała w filmie Serce na dłoni, a także wystąpiła w sztuce teatralnej Słownik Ptaszków Polskich. Piosenkarka prowadzi również czynnie działalność charytatywną za co wielokrotnie była nagradzana; otrzymała między innymi tytuł Lidera Roku w Ochronie Zdrowia za swoją działalność na rzecz chorych na białaczkę.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.