QR Code

like/dislike image

Brendan Fraser

51 lat

Brendan James Fraser
Lubię osobę
0
Nie przepadam
0
aktor
5.5 (2)
Data urodzenia:03 grudnia 1968
Miejsce urodzenia:Indianapolis, Indiana, USA
Wzrost:190 cm (6ft 2in)
Lata aktywności:od 1988 roku
Zawód:aktor
Stan Cywilny:żona Afton Smith (27.09.1998 - 17.04.2008, rozwód), 3 synów: Griffin Arthur (ur. 17.09.2002), Holden Fletcher (ur. 16.08.2004) i Leland Francis (ur. 02.05.2006)
O sobie (1)Kanadyjsko-amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Ma podwójne obywatelstwo - kanadyjskie i amerykańskie. Urodził się w Indianapolis, w stanie Indiana jako syn Kanadyjki francuskiego pochodzenia Carol (z domu Genereux) i Petera Frasera, oficera służby Kanadyjskiej Instytucji Rządowej Turystyki, w dzieciństwie często zmieniał miejsce zamieszkania. Wraz z trójką braci (Kevinem, Seanem i Reganem) dorastał więc m.in. w Detroit, Ottawa, w stanie Michigan, Szwajcarii, Holandii, Rzymie, Teksasie, Hollywood i Los Angeles. Uczęszczał do Upper Canada College w Toronto. Po obejrzeniu spektaklu na West End w Londynie, zainteresował się teatrem. Ukończył studia aktorskie w Cornish College of the Arts w Seattle, w stanie Waszyngton. Debiutował na dużym ekranie w melodramacie komediowym Amerykańskie psy (Dogfight, 1991). Następnie wcielił się w postać Linka, robiącego karierę w szkole jaskiniowca wykopanego przez dwóch nastolatków w kasowej komedii fantasy Jaskiniowiec z Kalifornii (Encino Man, 1992). W dramacie sportowym Więzy Przyjaźni/Barwy uczelni św. Mateusza (School Ties, 1992) zagrał jednego z uczniów elitarnej szkoły, a jego ekranowymi partnerami byli: Matt Damon, Ben Affleck i Chris O'Donnell. W filmie Pani Winterbourne (Mrs. Winterbourne, 1996) z Shirley MacLaine wystąpił w podwójnej roli braci bliźniaków Winterbourn. Odniósł sukces jako tytułowy współczesny Tarzan szalejący po ulicach Nowego Jorku i San Francisco w filmie George prosto z drzewa (George of the Jungle, 1997). Rola artysty lalkarza ulicznego w San Antonio, który śni o swojej jedynej w komediowym melodramacie fantasy Jakoś leci/Jeszcze oddycha (Still Breathing, 1997) przyniosła mu nagrodę Złotej Astronautycznej Iglicy dla najlepszego aktora na międzynarodowym festiwalu filmowym w Seattle. Międzynarodową sławę zdobył jako wielbiciel przygód Rick O'Connell, w trylogii kasowego przeboju Mumia (The Mummy, 1999), Mumia powraca (The Mummy Returns, 2001) i Mumia: Grobowiec cesarza smoka (The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor, 2008).
Kanadyjsko-amerykański aktor filmowy i telewizyjny. Ma podwójne obywatelstwo - kanadyjskie i amerykańskie. Urodził się w Indianapolis, w stanie Indiana jako syn Kanadyjki francuskiego pochodzenia Carol (z domu Genereux) i Petera Frasera, oficera służby Kanadyjskiej Instytucji Rządowej Turystyki, w dzieciństwie często zmieniał miejsce zamieszkania. Wraz z trójką braci (Kevinem, Seanem i ... (cały opis)
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.