QR Code

Anthony Hopkins

82 lata

Philip Anthony Hopkins
Więcej o osobie
Podstawowe Informacje
Strona główna
Filmografia
Opisy/Biografie

Multimedia
Galeria (20)
Wywiady
Newsy (13)
Strony WWW 
Recenzje

Pozostałe informacje
Ciekawostki (3)
Zdjęcia z planu
Wpadki
Cytaty aktora w filmach
Lubię osobę
0
Nie przepadam
0
aktor, kompozytor, malarz
10 (1)
Data urodzenia:31 grudnia 1937
Miejsce urodzenia:Port Talbot, Walia, Wielka Brytania
Wzrost:175 cm (5ft 7in)
Lata aktywności:od 1967 roku
Zawód:aktor, kompozytor, malarz
Stan Cywilny:trzykrotnie żonaty: 1. Petronella Barker (09.1967 - 1972, rozwód), córka Abigail (ur. 20.08.1968); 2. Jennifer Lynton (13.01.1973 - 30.04.2002, rozwód); 3. Stella Arroyave (od 01.03.2003)
O sobie (1)Walijski aktor teatralny i filmowy mający podwójne amerykańsko-brytyjskie obywatelstwo, również kompozytor i malarz. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów współczesnych, potrafiącego zagrać role w szerokim spektrum gatunków filmowych i teatralnych. W młodości miał na niego wielki wpływ Richard Burton, którego poznał osobiście mając 15 lat. Według krytyków obie postacie aktorów były bardzo podobne zarówno fizycznie, pod względem temperamentu jak i stylu gry aktorskiej. Początkowo jego aktorska kariera zawodowa opierała się wyłącznie na rolach teatralnych. W późniejszym okresie skupił się na aktorstwie filmowym. Swoje aktorstwo realizował równolegle ze swoimi zainteresowaniami muzycznymi. Jest m.in. kompozytorem walca, którego prapremiera została wykonana w Wiedniu przez André Rieu i jego orkiestrę po raz pierwszy dopiero 50 lat po skomponowaniu utworu. Był kompozytorem muzyki do własnego filmu Sierpień w 1996[2]. W okresie późniejszej kariery filmowej rozwinął swoje zainteresowanie malarstwem. Głównie jego pejzaże są prezentowane w galeriach m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. Jego najsławniejszą rolą filmową była postać Hannibala Lectera w filmie Milczenie owiec, za którą otrzymał w 1992 nagrodę Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej za najlepszą rolę męską. Grał także w sequelu Hannibal (2001) oraz w prequelu Czerwony smok (2002). Zamieszkał w Stanach Zjednoczonych, a od 2000 posiada obywatelstwo tego kraju. Był trzykrotnie żonaty. W 2002 zakończył 29-letni związek małżeński z Jennifer Lynton i ożenił się w 2003 ze Stellą Arroyave. Bierze aktywny udział w wielu organizacjach i przedsięwzięciach dobroczynnych. Wiele z nich związanych jest z ekologią. Jest współzałożycielem fundacji zajmującej się ochroną przyrody. Był prezydentem National Trust oraz położył wielkie zasługi dla rozwoju Parku Narodowego Snowdonia. Bierze udział w kampaniach telewizyjnych na rzecz wstrzymania odławiania wielorybów przez japońskich rybaków.
Walijski aktor teatralny i filmowy mający podwójne amerykańsko-brytyjskie obywatelstwo, również kompozytor i malarz. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów współczesnych, potrafiącego zagrać role w szerokim spektrum gatunków filmowych i teatralnych. W młodości miał na niego wielki wpływ Richard Burton, którego poznał osobiście mając 15 lat. Według krytyków obie postacie ... (cały opis)
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.