Złoty Lew  2018  powrót
http://www.labiennale.org/
Czas trwania: 29 sierpnia 2018 - 08 września 2018
Wręczenie nagród: 08 września 2018
Miasto:
Wenecja
Miejsce:
Sala Grande
Jury:
Guillermo del Toro (przewodniczący, meksykański reżyser, scenarzysta, producent), Sylvia Chang (aktorka, reżyserka, scenarzystka i producentka), Trine Dyrholm (duńska aktorka), Nicole Garcia (francuska aktorka i reżyserka), Paolo Genovese (włoski reżyser i scenarzysta), Malgorzata Szumowska (polska reżyserka, scenarzystka i producentka), Taika Waititi (nowozelandzki aktor, reżyser, producent i scenarzysta),Christoph Waltz (austriacko-niemiecki aktor), Naomi Watts (angielska aktorka)
Konkurs Główny
Roma
Alfonso Cuarón,
Udział w konkursie
22 July
Paul Greengrass,
Acusada
Gonzalo Tobal,
At Eternity's Gate
Julian Schnabel,
Capri - Revolution
Mario Martone,
Doubles vies
Olivier Assayas,
Frères ennemis
David Oelhoffen,
Nuestro tiempo
Carlos Reygadas,
Peterloo
Mike Leigh,
Pierwszy człowiek
Damien Chazelle,
Schyłek dnia
László Nemes,
Suspiria
Luca Guadagnino,
The Ballad of Buster Scruggs
Joel Coen, Ethan Coen,
The Favourite
Yorgos Lanthimos,
The Mountain
Rick Alverson,
The Nightingale
Jennifer Kent,
The Sisters Brothers
Jacques Audiard,
Vox Lux
Brady Corbet,
Werk ohne Autor
Florian Henckel von Donnersmarck,
What You Gonna Do When the World's on Fire?
Roberto Minervini,
Zan
Shinya Tsukamoto,
Nagroda Specjalna Jury
The Nightingale
Jennifer Kent,
Srebrny Lew
Wielka nagroda Jury
The Favourite
Yorgos Lanthimos,
Najlepszy reżyser
Jacques Audiard
The Sisters Brothers
Puchar Volpi
Najlepsza aktorka
Olivia Colman
The Favourite
Najlepszy aktor
Willem Dafoe
At Eternity's Gate
Nagroda Festiwalowa
Najlepszy scenariusz
The Ballad of Buster Scruggs
Joel Coen, Ethan Coen,
Konkurs Venezia Classici
Najlepszy oderestaurowany film
Noc w San Lorenzo
Vittorio Taviani, Paolo Taviani,
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
Najlepszy film
Schyłek dnia
László Nemes,
Najlepszy film w konkursie 'Horyzonty' oraz podczas 'Międzynarodowego Tygodnia Krytyki'
Lissa ammetsajjel
Saeed Al Batal, Ghiath Ayoub,
Nagroda Publiczności
Nagroda dla filmu w przeglądzie Tygodnia Krytyki
Lissa ammetsajjel
Saeed Al Batal, Ghiath Ayoub,
Konkurs Horyzonty
Nagroda główna - Najlepszy film
Kraben Rahu
Phuttiphong Aroonpheng,
Nagroda Specjalna Jury
Anons
Mahmut Fazıl Çoşkun,
Udział w konkursie
All Inclusive
Corina Schwingruber Ilić,
Amanda
Mikhaël Hers,
Anons
Mahmut Fazıl Çoşkun,
Charlie Says
Mary Harron,
Deslembro
Flávia Castro,
Erom
Yaron Shani,
Gli Anni
Sara Fgaier,
Hamchenan ke mimordam
Mostafa Sayari,
Kucumbu tubuh indahku
Garin Nugroho,
L'été et tout le reste
Sven Bresser,
La Profezia dell'Armadillo
Emanuele Scaringi,
Leoforos Patision
Thanasis Neofotistos,
Los Bastardos
Tomás Posse,
L’Enkas
Sarah Marx,
Manila is Full of Men Named Boy
Andrew Stephen Lee,
Na Li
Zhengfan Yang,
Ninfe
Isabella Torre,
Noc przez dwanaście lat
Álvaro Brechner,
Ozen
Emir Baigazin,
Sex, strakh i gamburgery
Eldar Shibanov,
Soni
Ivan Ayr,
Staircase
Mohsen Banihashemi,
Strano telo
Dušan Zorić,
Sześć dni z życia
Alessio Cremonini,
Tchelovek Kotorij Udivil Vseh
Alexey Chupov, Natasha Merkulova,
Tel Aviv Boeret
Sameh Zoabi,
Un giorno all'improvviso
Ciro D'Emilio,
Yom Adaatou Zouli
Soudade Kaadan,
Zhuang Si Le Yi Zhi Yang
Pema Tseden,
Najlepsza aktorka
Natalia Kudraszowa
Tchelovek Kotorij Udivil Vseh
Najlepszy aktor
Kais Nashif
Tel Aviv Boeret
Najlepszy film krótkometrażowy
Kado
Aditya Ahmad,
Najlepszy reżyser
Emir Baigazin
Ozen
Najlepszy scenariusz
Zhuang Si Le Yi Zhi Yang
Pema Tseden,
Lew Jutra
Nagroda im. Luigiego de Laurentiisa dla najlepszego filmu debiutanta
Yom Adaatou Zouli
Soudade Kaadan,
Lew Queer
Najlepszy film o tematyce homoseksualnej
José
Li Cheng,
Nagroda Arca Cinemagiovani
Najlepszy film
Werk ohne Autor
Florian Henckel von Donnersmarck,
Najlepszy film włoski
Capri - Revolution
Mario Martone,
Nagroda Specjalna
Nagroda Briana
Sześć dni z życia
Alessio Cremonini,
Nagroda Fundacji Mimmo Rotelli
At Eternity's Gate
Julian Schnabel, Willem Dafoe,
Nagroda Interfilm
Tel Aviv Boeret
Sameh Zoabi,
Nagroda Katolickiej Organizacji Kinematografii i Sztuki Audiowizualnej (SIGNIS)
Roma
Alfonso Cuarón,
Nagroda Katolickiej Organizacji Kinematografii i Sztuki Audiowizualnej (SIGNIS) - Wyróżnienie specjalne
22 lipca
Paul Greengrass,
Nagroda Label Europa Cinemas
Joy
Sudabeh Mortezai,
Nagroda Lanterna Magica
Amanda
Mikhaël Hers,
Nagroda Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) im. Enrico Fulchignoniego
El Pepe, una vida suprema
Emir Kusturica,
Nagroda Włoskiej Federacji Klubów Filmowych (FEDIC)
Sześć dni z życia
Alessio Cremonini,
Nagroda Włoskiej Federacji Klubów Filmowych (FEDIC) - Wyróżnienie specjalne
Ricordi?
Valerio Mieli,
Nagroda Zielona Kropla ('Green Drop')
At Eternity's Gate
Julian Schnabel,
Specjalna nagroda Fundacji im. Christophera D. Smithersa
Narodziny gwiazdy
Bradley Cooper,
Złoty Lew za Całokształt Twórczości
David Cronenberg
Vanessa Redgrave
Nagroda im. Francesco Pasinettiego
Najlepszy film
Capri - Revolution
Mario Martone,
Wyróżnienie specjalne
Sześć dni z życia
Alessio Cremonini,
Nagroda im. Marcello Mastroianniego
Najlepszy debiut aktorski
The Nightingale
Baykali Ganambarr,