Złoty Lew  2016  powrót
http://www.labiennale.org/
Czas trwania: 31 sierpnia 2017 - 10 września 2017
Wręczenie nagród: 10 września 2017
Miasto:
Wenecja
Miejsce:
Sala Grande
Jury:
Sam Mendes (przewodniczący jury, brytyjski reżyser), Laurie Anderson (amerykańska muzyk i reżyserka), Gemma Arterton (brytyjska aktorka), Giancarlo De Cataldo (włoski scenarzysta), Nina Hoss (niemiecka aktorka), Chiara Mastroianni (francuska aktorka), Joshua Oppenheimer (amerykański reżyser), Lorenzo Vigas (wenezuelski reżyser i scenarzysta), Zhao Wei (Chińska reżyserka i aktorka)
Konkurs Główny
Najlepszy film
Kobieta, która wyszła
Lav Diaz,
Udział w konkursie
El Cristo Ciego
Christopher Murray,
Frantz
François Ozon,
Historia pewnego życia
Stéphane Brizé,
Honorowy obywatel
Gastón Duprat, Mariano Cohn,
Jackie
Pablo Larraín,
La La Land
Damien Chazelle,
Na mlecznej drodze
Emir Kusturica,
Nieoswojeni
Amat Escalante,
Nowy początek
Denis Villeneuve,
Piękne dni
Wim Wenders,
Piuma
Roan Johnson,
Questi giorni
Giuseppe Piccioni,
Raj
Andriej Konczałowski,
Spira Mirabilis
Martina Parenti, Massimo D'Anolfi,
Światło między oceanami
Derek Cianfrance,
The Bad Batch
Ana Lily Amirpour,
Voyage of Time
Terrence Malick,
Wendeta
Martin Koolhoven,
Zwierzęta nocy
Tom Ford,
Nagroda Specjalna Jury
The Bad Batch
Ana Lily Amirpour,
Srebrny Lew
Nagroda Specjalna Jury
Zwierzęta nocy
Tom Ford,
Najlepszy reżyser
Amat Escalante
Nieoswojeni
Najlepszy reżyser
Andriej Konczałowski
Raj
Puchar Volpi
Najlepsza aktorka
Emma Stone
La La Land
Najlepszy aktor
Oscar Martínez
Honorowy obywatel
Nagroda Festiwalowa
Najlepszy scenariusz
Jackie
Noah Oppenheim,
Konkurs Venezia Classici
Najlepszy oderestaurowany film
L'uomo dei cinque palloni
Marco Ferreri,
Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej
Najlepszy film
Historia pewnego życia
Stéphane Brizé,
Najlepszy film w konkursie 'Horyzonty' oraz podczas 'Międzynarodowego Tygodnia Krytyki'
Sinobrody
Gastón Solnicki,
Złoty Lew za Całokształt Twórczości
Jerzy Skolimowski
Jean-Paul Belmondo
Konkurs Horyzonty
Nagroda główna - Najlepszy film
Uwolnij mnie
Federica Di Giacomo,
Udział w konkursie
500,000 Pee
Chai Siris,
Amalimbo
Juan Pablo Libossart,
Boys in the Trees
Nicholas Verso,
Ce qui nous éloigne
Wei Hu,
Colombi
Luca Ferri,
Dadyaa
Pooja Gurung, Bibhusan Basnet,
Dark Was the Night
Tim Sutton,
Dawson City: czas zatrzymany
Bill Morrison,
Die Einsiedler
Ronny Trocker,
Dom
Fien Troch,
Good News
Giovanni Fumu,
Gukoroku - ślady grzechu
Kei Ishikawa,
Koca Dünya
Reha Erdem,
Król Belgów
Peter Brosens, Jessica Woodworth,
Ku Qian
Bing Wang,
Le reste est l’oeuvre de l’homme di Doria Achour
Doria Achour,
Maudite Poutine
Karl Lemieux,
Midwinter
Jake Mahaffy,
Molly Bloom
Chiara Caselli,
Największe marzenie
Michele Vannucci,
On the Origin of Fear
Bayu Prihantoro Filemon,
Podarować życie
Katell Quillévéré,
Prima noapte
Andrei Tănase,
Przez ścianę
Rama Burshtein,
Ruah
Flurin Giger,
Samedi Cinema
Mamadou Dia,
São Jorge
Marco Martins,
Sinobrody
Gastón Solnicki,
Srečno, Orlo!
Sara Kern,
Stanza 52
Maurizio Braucci,
White Sun
Deepak Rauniyar,
Za późno na gniew
Raúl Arévalo,
Nagroda Specjalna Jury
Koca Dünya
Reha Erdem,
Najlepsza aktorka
Ruth Díaz
Za późno na gniew
Najlepszy aktor
Nuno Lopes
São Jorge
Najlepszy film krótkometrażowy
La voz perdida
Marcelo Martinessi,
Najlepszy reżyser
Fien Troch
Dom
Lew Jutra
Nagroda im. Luigiego de Laurentiisa dla najlepszego filmu debiutanta
Akher Wahed Fina
Ala Eddine Slim,
Lew Queer
Najlepszy film o tematyce homoseksualnej
Serce z kamienia
Guðmundur Arnar Guðmundsson,