QR Code

Zabójcza broń 3

  (1992)  film

Lethal Weapon 3

Richard Donner
2018-04-02 09:20:16
1 godz. 56 min.
Plakat z filmu Zabójcza broń 3 (1992) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Ciekawostki 
Role
Robert De Niro był brany pod uwagę przy obsadzaniu roli Jacka Travisa.
Miejsca kręcenia
Scena wysadzenia budynku z początku filmu, została nagrana podczas wysadzenia budynku ratusza miasta Orlando.
Osiedle mieszkaniowe, które bohaterowie filmu palą pod koniec, nie zostało zbudowane na potrzeby scenariusza, ale jest prawdziwym osiedlem w pobliżu Lancaster w Kalifornii, którego developer zbankrutował w trakcie budowy.
Film kręcono w Burbank, Los Angeles, Inglewood i Lancaster (Kalifornia, USA) oraz w Clearwater, St. Petersburg i Orlando (Floryda, USA).
Inne
Łódź Murtagh nosi nazwę "code 7", co w Departamencie Policji miasta Los Angeles jest oznaczeniem kodowym przerwy na obiad.
Burmistrz miasta Orlando, Bill Frederick, gra rolę policjanta, który mówi "Brawo", kiedy Riggs i Murtaugh powodują wybuch bomby i zawalenie się budynku na początku filmu. Ten budynek to stary ratusz w Orlando.
Przy kręceniu sceny wybuchu budynku na początku filmu użyto tego samego dźwięku, który został użyty w "King Kongu", jako ryk wielkiej małpy.
Podczas końcowej strzelaniny na budowie dźwięki, które słychać zupełnie nie pasują do strzelającej i przeładowywanej broni Murtaugha.
Myśl przewodnia filmu brzmi: "The magic is back again!"
Podczas pościgu opancerzonymi furgonetkami, Dolores nazywa siebie "Wojowniczką Szos" (Road Warrior). To nawiązanie do australijskiego filmu "Mad Max 2: Wojownik Szos" (1981), w którym Mel Gibson zagrał tytułową rolę.
Czuwająca nad filmowym scenariuszem, Carrie Fisher nie została uwzględniona na liście płac.
W związku z ogromnym sukcesem kasowym filmu, wytwórnia "Warner Bros." postanowiła nagrodzić członków ekipy (Mela Gibsona, Danny'ego Glovera, Joego Pesci, Rene Russo, producenta Joela Silvera, reżyser Richarda Donnera i autora scenariusza, Jeffreya Boama) ekskluzywnymi prezentami, którymi były czarne "Range Rovery".
W celach promocyjnych - kinowe wystawy prezentowały trójwymiarowe plakaty, na których Martin Riggs (Mel Gibson) i Roger Murtaugh (Danny Glover) pozują z bronią, a zza ich pleców - stojąc na motorze (z racji niskiego wzrostu) - wychyla się Leo Getz (Joe Pesci). Co ciekawe, owej maszyny nie widać na klasycznych posterach.
"Zabójcza broń 3" to pierwsza część cyklu, która doczekała się swojej melodii przewodniej. Jest nią utwór Stinga - "It's Probably Me".
Budynek, którego zniszczenie widzimy po napisach końcowych, to - były już - hotel "Soreno", jaki mieścił się w St. Petersburg na Florydzie.
W napisach końcowych pojawia się literówka. Twórcy filmu dziękują władzom miasta St. Petersburg (stan Floryda). Błąd dotyczy właśnie powyższej nazwy miasta, ponieważ zamiast "St. Petersburg" widzimy "St. Petersberg".

Podczas napisów końcowych słyszymy, że znaleziono kolejną bombę. Gdy Martin i Roger udają się samochodem na miejsce zdarzenia, prowadzą zażartą dyskusję nt. tego czy powinni wchodzić do budynku. W momencie, kiedy się zatrzymują, dochodzi do eksplozji. Główni bohaterowie zaczynają uciekać, a Riggs kwituje całe zdarzenie następująco: "I hope nobody saw us".
Niemiecka wersja filmu - za pośrednictwem "Freiwillige Selbstkontrolle der Filmwirtschaft" - otrzymała status "FSK 16" (Released to age 16 or older) i nie została skrócona. Co ciekawe, tylko raz "Zabójcza broń 3" pojawiła się w tamtejszej telewizji w formie "obciętej". Film uzyskał wówczas rangę "FSK 12" (Released to age 12 or older and to age 6 or older with parental guidance).
Finanse
Rada miasta Orlando (stan Floryda) była zachwycona, gdy Joel Silver zaoferował "pomoc" przy niszczeniu ich starego Ratusza. Za możliwość dokonania jego wyburzenia i sfilmowania całości, producent zapłacił miastu $165,000.
Daty
Film kręcono od 2 października 1991 do 29 stycznia 1992 roku.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.