QR Code

Zabójcza broń 2

  (1989)  film

Lethal Weapon 2

Richard Donner
2018-04-01 13:09:17
1 godz. 54 min.
Plakat z filmu Zabójcza broń 2 (1989) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Ciekawostki 
Role
Pierwotny scenariusz napisany przez Shane'a Blacka miał bardziej brutalną konwencję. Zakładał, że przedstawiciele konsulu będą bardziej okrutni. Mieli posunąć się do torturowania Riggsa, a sam bohater miał nawet zginąć z ręki Arjena Rudda. Studio Warner Brothers nie zgodziło się na takie rozwiązania. Scenariusz został więc poddany znacznemu retuszowi, a rozczarowany Shane Black odszedł z projektu.
Poprawki w scenariuszu nanosili Warren Murphy i Jeffrey Boam .
Początkowo postać Leo Getza miała mieć zupełnie inny charakter - zniewieściały. Dopiero gdy Joe Pesci zaczął odpowiadać na polecenia Richarda Donnera słowami "Ok-ok-ok", reżyser nakazał mu wykreować bohatera w humorystycznym tonie. Aktor stworzył ją w oparciu o zachowanie pracowników Disneylandu, wskazujących drogę do atrakcji o nazwie "Fantasyland".
Joe Pantoliano był pierwszym kandydatem do roli Leo Getza, ale ją odrzucił ponieważ miał zobowiązania wobec "Policyjnej Gorączki". Ofertę odrzucił także Gary Burghoff .
Miejsca kręcenia
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Los Angeles, Culver City, Santa Clarita, Burbank, Valencia i Beverly Hills (Kalifornia, USA).
Inne
Mimo iż film zawiera elementy anty-południowoafrykańskie oraz spotkał się z krytyką ze strony Konsula Generalnego RPA w Los Angeles, "Zabójcza broń 2" - wyemitowana w Republice Południowej Afryki bez jakiejkolwiek cenzury - okazała się w ich kraju kinowym hitem.
Brytyjska, telewizyjna wersja filmu (zaprezentowana w 2007 roku) - nie dość, że jest dozwolona od 18 lat, to jeszcze została mocno okrojona.
Poprzez cały film, giną łącznie 33 osoby, co jest najwyższym "wynikiem" spośród wszystkich 4-ech części filmu.
Na boku lodówki w przyczepie Riggsa, widnieje dyplom ukończenia wojskowej szkoły policyjnej (U.S. Army Military Police School).
Wersja reżyserska filmu jest tylko o 3 minuty dłuższa od kinowego oryginału (zawiera 4 dodatkowe, niewyemitowane wcześniej sceny).
Wszystkie brytyjskie wersje filmu zostały skrócone przez BBFC (British Board of Film Classification) o ~31 sekund. Wszystko po to, aby "dwójka" uzyskała status oglądalności od 15. roku życia.
Tuż po tym, jak Riggsowi ucieka podejrzany, policjant mówi: "Who is this guy, Mandrake the Magician?" To nawiązanie do filmu "Mandrake" - bazującej na komiksie, produkcji telewizyjnej z 1979 roku.
W filmie "Przygody Forda Fairlane'a" (1990), jedna z kapel muzycznych nosi tytuł "Alba Varden". To oczywiście nawiązanie do "Zabójczej broni 2", w której takową nazwę nosił statek przemytniczy obywateli RPA.
Amerykański sędzia Jan E. DuBois zalecił 12 członkom ławy przysięgłych, aby ci nie oglądali filmu "Zabójcza broń 2", gdyż brali oni udział w procesie dotyczącym prania "brudnych" pieniędzy przez m.in. zagranicznego dyplomatę.
Scena, w której Mel Gibson oplata linami rusztowanie domu, a następnie samochodem ciągnie liny powodując zniszczenie całej konstrukcji kosztowało $500,000.
Początkowo, twórcy planowali, że Rika van den Haas (Patsy Kensit) przeżyje i - w końcówce filmu - zje posiłek z okazji Dnia Dziękczynienia, razem z Martinem i całą rodziną Murtaugh. Ostatecznie jednak, aby wzbudzić u Riggsa "motywację" do zlikwidowania Arjena Rudda i jego ludzi, reżyser zdecydował się ją uśmiercić. Sceny, w której Rika zostaje ocalona i ta wspólnego posiłku - nakręcono, lecz nie wykorzystano ich już w finalnym montażu.
Daty
Zdjęcia do filmu kręcono od 7 grudnia 1988 roku do 5 marca 1989 roku.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.