QR Code

Wyspa tajemnic

  (2010)  film

Shutter Island

Martin Scorsese
2010-02-10 00:00:00
2 godz. 18 min.
Plakat z filmu Wyspa tajemnic (2010) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
5.1 (12)
Błędy / Wpadki w filmie 
W końcowej scenie Chuck częstuje Teddy'ego papierosem marki Lucky Strike z filtrem co w rzeczywistości było niemożliwe. W filmie mamy lata '50 a wtedy owe papierosy filtra nie posiadały. 
Teddy po jednej ze scen, w której płynie do latarni, wychodzi z morza całkowicie mokry. Parę sekund później jest już suchy.
W biurze oficera SS w Dachau słyszymy nagranie fortepianowego kwartetu Mahlera. Muzyka żydowskich kompozytorów, w tym Mahlera, była zakazana w nazistowskich Niemczech. Żaden oficer SS nie mógł posiadać lub słuchać wpisanej na czarną listę żydowskiej muzyki. 
Na początku filmu, kiedy Teddy i Chuck stoją na pokładzie promu, Chuck wkłada papierosa do swoich ust. W następnym ujęciu powtarza tę czynność. 
W jednej ze scen dr Cawley daje Teddy'emu szklankę wody i aspirynę na migrenę. Trzymając szklankę w ręku Teddy wypija wodę i połyka tabletkę. W następnym ujęciu szklanka stoi na stole chociaż Teddy jej nie odstawiał.
Kiedy Teddy i Chuck stoją na klifie, Chuck sięga do kieszeni swojej koszuli. W następnym ujęciu z przeciwnego widoku, Chuck ma opuszczone ręce i znów sięga do kieszeni. 
W gabinecie Cawleya, Teddy kładzie na stole swoją wodę z lodem i dobitnie wpycha ręce do kieszeni. Później kamera pokazuje Cawleya i Naehringa, po czym wraca do Teddy'ego. Ten wtedy znów trzyma szklankę w ręku. 
Na początku filmu Teddy i Chuck stoją na pokładzie łodzi. Kiedy Teddy zapala papierosa na jego palcu wyraźnie widać obrączkę. W następnym ujęciu obrączka znika, by po chwili wrócić na swoje miejsce. 
Kiedy Teddy wspomina wyzwolenie obozu w Dachau w retrospekcji widzimy bramę z napisem Arbeit Macht Frei z Auschwitz. W Dachau też zamieszczono ten napis, jednak tamtejsza brama wygląda zupełnie inaczej. 
Kiedy Teddy rozmawia z Georgem Noycem, jego prawa ręka jest pomiędzy kratami. Kiedy kamera zamiast na Teddym skupia się na więźniu, ten trzyma prawą rękę na głowie i zaczyna się drapać.
Po tym jak Teddy obezwładnia strażnika latarni, wspina się po skałach do wejścia. Na kamieniach leży styropianowy kubek od kawy. Nie były one używane w latach 50-tych w obiegu. 
Nagranie kwartetu Mahlera jest słyszalne w gabinecie dr Cawleya oraz w biurze nazisty w Dachau. Pierwsze nagrania pianistów zostały wydane dopiero w latach 60. dwudziestego wieku.
Kiedy Teddy przesłuchuje Bridget Kearns, ta bierze jego notatnik, odwraca go i pisze coś na dole lewej strony. Później, kiedy pokazuje notes Chuckowi, notatka widnieje na dole prawej strony notesu.
 W scenie, w której Teddy i Chuck są na cmentarzu, nagle rozpoczyna się burza. Mały liść przykleja się do policzka Chucka, w następnym ujęciu natychmiast znika.
Kiedy Chuck i Teddy wspinają się na wzgórze, by dowiedzieć się, co się dzieje w latarni morskiej bardzo wyraźnie widać cień kamery, poruszający się na ziemi.    
Podczas przesłuchania dym papierosowy pani Kerns rozciąga się w dwóch różnych kierunkach, w zależności od ujęć.
Mur, po którym wspina się Teddy porusza się i chwieje podczas całej sceny.
Teddy próbuje uratować dzieci za pomocą sztucznego oddychania. Technika ta została wprowadzona w 1956 roku, akcja filmu rozgrywa się dwa lata wcześniej, a retrospekcja ze sceną utonięcia dzieci - cztery lata wcześniej.
Kiedy Teddy niesie martwego chłopca, którego wyłowił z wody, ten wyraźnie się go trzyma aż do momentu, kiedy mężczyzna położy go na ziemi. 
Teddy jest cały przemoczony po tym, jak wyciąga dzieci z jeziora. Tymczasem wszystkie dzieciaki mają suche ubrania. 
Kiedy dzieci Teddy'ego leżą ułożone w rzędzie, ramiona dziewczynki krzyżują się i prostują pomiędzy ujęciami. 
Kiedy Teddy siedzi na łóżku w latarni trzyma głowę lewą ręką. W następnym ujęciu obydwie dłonie leżą na jego kolanach.
Kiedy Teddy i Chuck stoją na klifie niebo jest zachmurzone, szare. Kiedy Teddy biegnie sam przez las, by zbliżyć się do latarni jest słonecznie i bezchmurnie.
W scenie, gdy Teddy niesie zwłoki swojej utopionej córki, można zauważyć, że wargi dziecka poruszają się. Jej ręka również się porusza. 
Gdy Teddy wynosi utopione dzieci z wody i  kładzie je na ziemi, można zauważyć, że dziewczynka porusza głową. 
Gdy szef strażników oprowadza Danielsa po wyspie, informuje go, że rośnie tam trujący bluszcz oraz żywy dąb. Jednak wyspa ta znajduje się w stanie Massachusetts, a wspomniany żywy dąb nie rośnie na północ od południowej Wirginii. 
Podczas włamania do cmentarnej kaplicy w czasie burzy jeden z głównych bohaterów krzyczy "Pchaj!" ("Push"). Teddy wpada do środka, potyka się i upada na podłogę. Widać wtedy, że drzwi do kaplicy otworzyły się na zewnątrz, a nie - do wewnątrz.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.