QR Code

like/dislike image

Wróg u bram (2001) film | Polecam Film

Wróg u bram (2001) film

Enemy at the Gates

Wróg u bram
2020-06-14 10:03:33
2020-06-14 10:05:53
Wróg u bram (2001) na IMDB
2 godz. 11 min.
Plakat z filmu Wróg u bram (2001) - Polecam Film
Plakat z filmu Wróg u bram (2001) - Polecam Film
Plakat z filmu Wróg u bram (2001) - Polecam Film
Plakat z filmu Wróg u bram (2001) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Błędy / Wpadki w filmie 
W scenie kiedy Vasily i Danilov przybywają na bankiet u Chruszczowa, w tle słychać sowiecki hymn. Jednak ta wersja po raz pierwszy została zaprezentowana dopiero na początku roku 1944, a więc bohaterowie usłyszeli coś czego jeszcze wtedy nie było.
Zęby Koulikova nie we wszystkich ujęciach są metalowe, najczęściej tylko wtedy gdy ma on otwarte usta.
"Zagradotryad"- pułk NKWD działający w celu wyłapywania i rozstrzeliwania radzieckich dezerterów na filmie nosi zwykłe mundury, niezgodne z faktycznym ubiorem tej jednostki.
W Armii Czerwonej nigdy nie używano gwizdków, aby rozpoczynać bitwy.
Na okładce wydania DVD, Mosin-Nagant posiada leworęczną zasuwę. W każdym modelu Mosin-Nagant (M91, M91/30, M38, M44 itd.) zasuwa jest skonstruowana dla praworęcznych.
Pieprzyk Nikity Chruszczowa na lewej stronie nosa czasami jest wystający, czasami bardzo mały, a czasami go w ogóle nie ma w poszczególnych ujęciach.
Kiedy samochód Danilova dachuje, można zauważyć jasno-czerwony kask kaskadera.
W scenie, w której Zaitsev pierwszy raz spotyka Danilova można zauważyć, że niektórzy martwi oddychają, z ich ust wydobywa się para.
Kiedy Komisarz Danilov opowiada Wassilijowi Zaitsemu o tym że znajduje się on na pierwszej stronie gazet, mówi, że gazeta będzie drukowana na Krymie. Krym był wtedy pod całkowitym panowaniem Niemców.
Nominacje na komisarza odbywały się tuż przed zakończeniem bitwy 9 października 1942 roku, a Danilov występuje z tym tytułem przez większość filmu.
Na początku Danilov jest oficerem, a następnie staje się komisarzem. To tak jakby przeskoczyć z pułkownika do majora.
W pierwszych scenach walk o Stalingrad można zauważyć jak wielka metalowa statua rusza się kiedy kilku żołnierzy na nią wpada.
Kiedy Zaitsev towarzyszy Danilovi w spotkaniu z rosyjskimi oficerami, na skroni Zaitseva można zauważyć plamę krwi. W następnym ujęciu rana jest zabandażowana.
Kiedy na początku filmu Danilov przymierza się do strzału zasuwa w karabinie zmienia pozycję. Najpierw zasuwę widzimy w górze, a następnie na dole.
W pierwszych scenach bitwy o Stalingrad można zauważyć jak ten sam żołnierz ginie dwa razy. Pierwszy raz z rąk Niemców, i drugi raz podczas ucieczki z rąk Rosjan.
Kiedy Nikolai Koulikov zostaje zabity, jego ciało opada prosto w dół. Ale Koulikov był w środku skoku, więc naprawdę powinien polecieć trochę dalej i uderzyć o podłogę piętra.
Kule w filmie lecą o wiele za szybko niż normalne. Pomiędzy strzałem, a trafieniem w cel powinna być krótka przerwa, gdyż te pociski nie przekraczają takich dystansów w tak krótkim czasie.
Niemieckie bombowce nie zrzucałyby bomb tak nisko nad takim miastem jak Stalingrad. Eksplozje mogłyby uszkodzić bombowce.
W ujęciach ukazujących twarz Danilova z bliska, można zauważyć że soczewki w jego okularach mają nowoczesne anty-odblaskowe warstwy.
Na początku filmu, gdy pokazana jest mapa, ukazująca "przemarsz" nazistów przez Europę, Związek Radziecki jest przedstawiony jako dzisiejsza Rosja, a Ukraina widnieje jako odrębne państwo. W tamtym okresie kraje te były jednością.
W jednej ze scen, gdy Vassili Zaitsev stara się uniknąć majora Königa, chowa się za piecem. Utracony karabin próbuje odzyskać za pomocą sznurka i scyzoryka. W pewnym momencie, oficer Wehrmachtu strzela prosto w sznur. Ten pęka, jednak kula nie trafia później w żaden z elementów otoczenia bezpośrednio za nim.
W jednej ze scen, w centrum pola bitwy, pokazany jest sowiecki czołg T-34. To bez wątpienia model T-34/85 (sądząc po kształcie wieżyczki), który do powszechnego użytku wszedł dopiero w późniejszych miesiącach 1943 roku. Podczas bitwy pod Stalingradem - toczonej od 19. listopada 1942 do 2. lutego 1943 - Armia Czerwona korzystała ze starszej jego wersji, posiadającej mniejszą wieżyczkę (T-34/76).
Podczas II wojny światowej, niemiecka armia nigdy nie dysponowała 116. dywizją piechoty. Była za to 116. dywizja pancerna, jednak uformowano ją dopiero w 1944 roku.
Gdy kamera robi zbliżenie na Zaitseva - tuż po jego pierwszych słowach do komisarza Danilova (You'll get us caught, Comrade Commissar) - "ciało" leżące tuż obok niego mruga.
Po tym jak Vassili - leżąc w fontannie - zabija 5 Niemców, Danilov drukuje liścik, dokumentujący "zdobycze" frontowe Zaitseva. Gdy 1-sza jego kopia wychodzi z maszyny drukarskiej, są tam jedynie 4 przekreślone hełmy. Chwilę później, gdy kartka trafia w ręce Zaitseva, w magiczny sposób pojawia się piąte skreślenie.
Dwie tabliczki czekolady, jakie major König daje Sachy w zamian za informacje o Zaitsevie, zmieniają swoje położenie na stoliku, zanim zostają podniesione przez chłopca.
Major König nosi na mundurze baretkę, która symbolizuje, że jest on w posiadaniu nie-kombatanckiej wersji pamiątkowego medalu dla weteranów II wojny światowej. As wśród snajperów (ponad 400 zabójstw na koncie) nie mógłby być właścicielem takiego odznaczenia.
Kraje przedstawione w animowanej sekwencji jako podbite przez Niemcy w 1942 roku są zaznaczone błędnie. Szwajcaria i Turcja były neutralne i nie zostały zaatakowane.
W filmie na Fontannie Barmalej widać dziewięcioro dzieci tańczących wokół krokodyla, w rzeczywistości dzieci jest tylko sześcioro.
Oficer na łodzi, strzela 11 razy z 7-strzałowego rewolweru Nagant M1895.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.
Podobne filmy
Nawiguj w lewo
Nawiguj w prawo