QR Code

Top Gun

  (1986)  film

Tony Scott
2017-07-02 07:21:02
1 godz. 50 min.
Plakat z filmu Top Gun (1986) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Ciekawostki 
Role
Początkowo rolę porucznika Pete'a "Mavericka" Mitchella miał zagrać Matthew Modine, który jednak odrzucił tę rolę na rzecz udziału w filmie Stanley'a Kubricka zatytułowanym "Full Metal Jacket" .
John Carpenter i David Cronenberg odrzucili możliwość reżyserii filmu.
Reżyser Tony Scott został 3 razy wyrzucony z produkcji filmu.
Val Kilmer nie chciał wystąpić w tym filmie, jednak zmusiły go do tego wcześniejsze zobowiązania kontraktowe.
Linda Fiorentino odrzuciła rolę Charlotte Blackwood, ze względu na seksistowskie podejście do tej postaci przez twórców.
Tatum O'Neal, Jodie Foster, Daryl Hannah, Diane Lane, Sarah Jessica Parker i Linda Hamilton odrzuciły rolę Charlie. Carrie Fisher była również brana pod uwagę. Ostatecznie rola trafiła do Kelly McGillis .
Miejsca kręcenia
Zdjęcia do filmu zrealizowano w San Diego, Oceanside i Oakland (Kalifornia, USA) oraz w Fallon (Nevada, USA).
Inne
Tom Cruise spędził kilka miesięcy w Miramar Naval Air Station koło San Diego, uczestnicząc w lekcjach lotników. Udało mu się także odbyć lot w TA-4.
Inspiracją do nakręcenia filmu był artykuł w magazynie "Top Guns" na temat czołowych lotników Navy i ich szkoły treningowej.
Podczas realizacji filmu zginął Art School, pilot i kaskader, specjalista od scen lotniczych. Film poświęcono jego pamięci.
Jeden z niewykorzystanych w filmie nicków - "Tombstone" - znajduje się na czarnym hełmie z trzema czerwonymi strzałami, który uwieczniono na jednym ze zdjęć promocyjnych z udziałem Jerry'ego Bruckheimera i Dona Simpsona.
Na ujęciach wewnątrz szatni widać, że jedna z szafek należy do pilota o pseudonimie "Tex". To nick jednego z instruktorów w prawdziwej szkole "Top Gun", który (podczas kręcenia filmu) pełnił rolę konsultanta. Postać ta to porucznik William Spence.
Tony Scott - od ręki - wystawił dowódcy lotniskowca czek na $25,000 w zamian za możliwość nakręcenia tylko jednego, zewnętrznego ujęcia pokazującego okręt.
Robert F. Willard, który zagrał pilota Miga-28 oraz był konsultantem i autorem choreografii lotów, w chwili obecnej jest dowódcą sił zbrojnych USA w regionie Azja-Pacyfik.
Daty
Zdjęcia do filmu kręcono od 26 czerwca 1985 roku do marca 1986 roku.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.