QR Code

Romeo i Julia

  (1996)  
film

Romeo + Juliet

0 min.
Plakat z filmu Romeo i Julia (1996) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
6.5 (2)
Ciekawostki 
Role
Rolę Julii proponowano wcześniej Jennifer Love Hewitt i Sarah Michelle Gellar .
O rolę Julii Capulet ubiegały sie także Kate Winslet, Reese Witherspoon i Christina Ricci .
Julię miała zagrać Natalie Portman, ale Baz Luhrmann stwierdził, że przy Leonardo DiCaprio wyglada ona jak mała dziewczynka i sceny miłosne stają się obsceniczne.
O rolę Mercutia ubiegał się także Ewan McGregor .
Do roli Merkucja brany był pod uwagę sam Christian Bale (rówieśnik Leonardo DiCaprio ), jednak Merkucjo miał być znacznie starszy od Romeo i bardziej od niego doświadczony... dlatego też rolę dostał ostatecznie właśnie Harold Perrineau - starszy od Leonarda DiCaprio o całe 6 lat.
Benicio Del Toro był brany pod uwagę do roli Tybalda.
Miejsca kręcenia
Film kręcono w Alameda (Kalifornia, USA) oraz w Meksyku, Texcoco, Veracruz (Meksyk).
Inne
Na billboardzie w Verona Beach pojawia się znak czerwono-biały "L'amour" przypominający nieco logo Coca Coli. Ten sam znak pojawia się za oknem Christiana w następnym filmie Baza Luhrmanna - "Moulin Rouge!" . Ten sam znak, ale już w formie logo Coca Coli pojawia się też w filmie "Roztańczony buntownik" oraz w produkcji "Cyganeria" .
"Romeo i Julia", "Moulin Rouge!" i "Roztańczony buntownik" tworzą "Trylogię Czerwonej Kurtyny" (Red Curtain Trilogy).
Przemowa Leonardo DiCaprio zrobiła na Claire Danes takie wrażenie, że po skończeniu kręcenia tej sceny klepnęła go po ramieniu i powiedziała "Nie doprowadzaj mnie do łez!".
Tak jak dramat Szekspira tak i kwestie aktorów są napisane wierszem. Pete Postlethwaite, który gra Ojca Laurentego, jako jedyny używa mowy potocznej.
Szekspir w dramacie pisał o mieczach, jako o broniach, którymi walczyły wrogie sobie rody. Luhrmann "nie dał" aktorom mieczy w dłonie, lecz zastąpił je pistoletami, na których widniał napis "SWORD", co w języku angielskim znaczy właśnie MIECZ.
Bronią Mercutia w dramacie był sztylet, toteż Luhrmann zamienił go na pistolet z napisem "DAGGER", czyli właśnie SZTYLET.
Niezabijając Parysa, Luhrmann popełnił pewną nieścisłość, gdyż na końcu filmu Kapitan Książę mówi: "I ja za swoje pobłażanie Waszym niesnaskom straciłem dwóch krewnych..." - mając na myśli Merkucja i Parysa (w dramacie Shakespeare`a Parys zginął, natomiast w filmie, nie).
W scenie balu zagrało 150 statystów.
Daty
Zdjęcia do filmu kręcono od 8 stycznia do do 14 kwietnia 1996 roku.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.