QR Code

Prometeusz

  (2012)  film

Prometheus

Ridley Scott
2012-05-06 00:00:00
1 godz. 59 min.
Plakat z filmu Prometeusz (2012) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Ciekawostki 
Role
Początkowo film miał reżyserować przez Carl Rinsch, a produkcją mieli się zająć Ridley Scott i jego brat Tony Scott . Jednak, pod naciskiem wytwórni 20th Century Fox, Rinsch został odsunięty od projektu na rzecz Ridleya Scotta.
Gemma Arterton, Carey Mulligan, Olivia Wilde, Anne Hathaway, Abbie Cornish i Natalie Portman były brane pod uwagę do zagrania roli Elizabeth Shaw.
James Franco był brany pod uwagę do roli Hollowaya.
Angelina Jolie i Michelle Yeoh były brane pod uwagę do odegrania roli Meredith Vickers. Ostatecznie angaż otrzymała Charlize Theron .
Noomi Rapace, mimo iż biegle włada językiem angielskim, dodatkowo ćwiczyła brytyjski akcent w czasie produkcji z zatrudnionym specjalnie w tym celu nauczycielem.
Początkowo Charlize Theron miała wystąpić w roli Elizabeth Shaw, jednak zmuszona była zrezygnować z uwagi na kolidujące zobowiązania zawodowe. W późniejszym terminie była już dostępna, ale w roli Shaw obsadzono w międzyczasie Noomi Rapace . Theron przypadła więc rola Meredith Vickers.
Ridley Scott początkowo chciał, aby Petera Weylanda zagrał Max von Sydow .
Miejsca kręcenia
Zdjęcia do filmu kręcono w: Toronto (Kanada), Iver Heath (Anglia, Wielka Brytania), Alicante (Hiszpania), w okolicach wodospadu Dettifoss w Narodowym Parku Vatnajökull i na terenach wulkanu Hekla (Islandia) oraz w Inverness, Fort William, na terenach pasma górskiego Rannoch Moor oraz na wzgórzach Storr (Szkocja, Wielka Brytania).
Początkowo plany przewidywały kręcenie zdjęć powierzchni odwiedzanej przez bohaterów planety w Maroku. Jednak z uwagi na ówczesne napięcia geopolityczne w północnej Afryce ostatecznie zdecydowano się na Islandię, co w sposób oczywisty wpłynęło na wygląd plenerów przedstawionych w filmie.
Wykorzystane w trakcie realizacji zdjęć największe w Europie studio nagrań filmowych ("Hala 007" w studiach Pinewood w położonej niedaleko Londynu miejscowości Iver Heath), którego powierzchnia wynosiła wówczas ok. 5,5 tys. m2, a długość ok. 114 m, okazało się o połowę za małe na potrzeby m.in. odtworzenia części powierzchni planety, wybudowania ładowni Prometeusza czy 10-metrowej, skalnej głowy widocznej na plakatach promujących film. W czasie produkcji studio zostało wydłużone o ok. 50 m.
Otwierająca film sekwencja "początku czasu" została nakręcona na Islandii w dwa tygodnie.
Daty
Kręcenie zdjęć do filmu rozpoczęto 21 marca, a skończono we wrześniu 2011 roku.
Inne
Nazwy (imiona androidów) układają się w pewną prawidłowość. Poczynając od filmu "Obcy - 8. pasażer "Nostromo"" był to Ash (A). W "Obcy - decydujące starcie" i "Obcy 3" poznaliśmy androida o imieniu Bishop (B). Z kolei w "Obcy: Przebudzenie" była to Call (C). Natomiast w filmie "Prometeusz" jest to David (D).
W ramach kampanii reklamowej, która w dużej mierze opierała się na marketingu wirusowym ("viral marketing"), Ridley Scott i Damon Lindelof stworzyli trzyminutowy film przedstawiający konferencję Petera Weylanda ( Guy Pearce ), występującego w "Prometeuszu" właściciela korporacji zajmującej się innowacyjnymi technologiami kosmicznymi. Jego reżyserem został Luke Scott, syn Ridleya Scotta .
Ridley Scott chciał, aby na początkowym etapie kręcenia zdjęć aktorzy spali i mieszkali na planie filmu, a konkretnie na pokładzie tytułowego Prometeusza. Było to jednak niemożliwe z uwagi na przepisy z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia pracowników.
Scenariusz filmu był trzymany w ścisłej tajemnicy. Ridley Scott nie tylko wymógł na obsadzie podpisanie klauzul poufności, ale również zezwolił im na zapoznanie się ze scenariuszem pod nadzorem w swoim biurze produkcyjnym. Wyjątek uczyniono dla jednego z aktorów przebywającego zagranicą, jednak musiał on czytać scenariusz pod nadzorem zaufanej osoby reżysera, która dostarczyła dokumenty.
Jon Spaihts napisał pierwszą wersję scenariusza pomyślanego jako prequel do sagi o Obcym. Pierwszą wersję przesłał producentom w Wigilię 2009 roku. Poprawki od Ridleya Scotta i jego współpracowników otrzymał z powrotem w 12 godzin. Damon Lindelof dokonał później koniecznych poprawek scenariusza odrywających fabułę od pierwotnego pomysłu.
W filmie znalazło się jedynie ok. 1300 ujęć generowanych komputerowo (głównie przedstawiających przestrzeń kosmiczną). Mimo wielkiego rozmachu i fantastycznonaukowego charakteru filmu twórcy postanowili ograniczyć użycie CGI do minimum.
Stworzenie piramidalnej budowli, którą badają bohaterowie filmu, trwało 16 tygodni i wymagało pracy około 200 specjalistów.
Pojazdy, którymi załoga "Prometeusza" porusza się po powierzchni badanej planety, zostały stworzone w jedenaście tygodni.
Premiera zwiastuna filmu miała miejsce 17 marca 2012 roku podczas filmowych targów WonderCon w Anaheim (Kalifornia, USA) i była transmitowana na żywo przez największe portale społecznościowe. Umieszczony w Internecie zwiastun przez pierwsze trzy dni zanotował ok. trzy miliony odsłon.
Na prośbę Ridleya Scotta lingwiści z Uniwersytetu Londyńskiego opracowali na potrzeby produkcji oryginalny język i pismo obcej cywilizacji, o której mowa w filmie.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.