QR Code

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

23 min.
Plakat z filmu Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły (2003) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
10 (1)
Ciekawostki 
Role
Rolę jednego z piratów miał zagrać Jimmy Buffett, jednak zrezygnował z niej z powodu wcześniejszych zobowiązań.
Do roli kapitana Jacka Sparrowa byli rozważani Michael Keaton, Jim Carrey i Christopher Walken .
Do roli Willa Turnera kandydowali Jude Law, Ewan McGregor, Tobey Maguire i Christian Bale .
Jessica Alba, Jaimie Alexander i Amanda Bynes były rozważane do roli Elizabeth Swann
Steven Spielberg chciał, by Tom Wilkinson był brany pod uwagę przy obsadzaniu tej roli.
Miejsca kręcenia
Część zdjęć powstała w Kalifornii, w studiach Glendale i Raleigh Studios oraz w popularnej nadmorskiej miejscowości turystycznej Palos Verdes z ładnym widoczkiem na Pacyfik. Tu zbudowano Fort Charles - część miasta Fort Royal.
Początkowo chciano kręcić poza Karaibami (gdzieś w Tajlandii), ponieważ na Karaibach większość wysp jest bardzo zaludniona. Jednak zrezygnowano z tego pomysłu, gdyż ekipie zależało na autentyzmie.
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Los Angeles, Burbank i Long Beach (Kalifornia, USA) na Dominikanie oraz na wyspach Saint Vincent i Grenadyny.
Inne
Johnny Depp grający kapitana Jacka, ma złote zęby będące dentystycznymi implantami. Początkowo było ich tak wiele, że producent Jerry Bruckheimer poprosił o ich usunięcie i pozostawienie tylko kilku.
Jest to pierwszy film wytwórni Walta Disney'a Pictures, który wyświetlany był w USA od 13 lat, a nie jak zwykle bez ograniczeń wiekowych.
Keira Knightley, aby nie nabawić się choroby morskiej brała pigułki przeciw chorobie lokomocyjnej i zamiast chorować - zasypiała.
Keira Knightley podczas kręcenia niektórych scen była ubrana w gorset, przez co o mało nie omdlewała.
Odzież i smugi węgla drzewnego ukryły liczne tatuaże Johnny'ego Deppa, a tatuaż Jacka Sparrowa na ręce, którego prawdziwą replikę aktor dostał po zakończeniu kręcenia filmu na cześć swojego syna Jacka, został sfałszowany.
Scena skoku Sparrowa i Elizabeth z pokładu "Czarnej Perły" do morza była wykonana bez pomocy kaskaderów. Keira Knightley wahała się aż 2 dni, żeby wykonać ten skok osobiście.
Orlando Bloom ma w filmie zasłonięty prawy nadgarstek kawałkiem materiału, ponieważ ma tam wytatuowaną 'elfią' 9 - pamiątka po "Władcy pierścieni" (wszyscy aktorzy z Drużyny Pierścienia zrobili sobie taki tatuaż).
Światowa premiera filmu odbyła się 28 czerwca 2003 r. w parku Disney'a w Disneyland Resort (ośrodek rozrywki Disneya) w Kalifornii, gdzie znajduje się prawdziwa atrakcja "Pirates of the Caribbean", od którego film wziął swoją nazwę. To była pierwsza premiera filmu w Disneylandzie.
Pierwotnie tytuł brzmiał "Pirates of the Caribbean", ale tytuł zmieniono, m.in. dlatego, żeby można było nakręcić kolejne części, jeśli film spodoba się widzom.
Producent Jerry Bruckheimer i reżyser Gore Verbinski chcieli skorzystać z wielkiego zbiornika wodnego znajdującego się w Baja, w Meksyku, który był wykorzystany w takich filmach jak "Titanic" i "Pearl Harbor", ale niestety film Petera Weira "Master and Commander: The Far Side of the World" już miał go zamówionego i to akurat w terminie, kiedy mieli być kręceni "Piraci z Karaibów" .
Mimo iż film jest fikcją, to wybrano historyczny okres, w którym odbywa się akcja (lata 1720-1750). Zatrudniono także historyka Petera Twista jako konsultanta, który czuwał nad spójnością filmowego obrazu piratów, ich otoczenia i zwyczajów. Zatrudniono także konsultantów od szermierki: Roberta Andersona i Marka Ivie ("Maska Zorro").
W jednej ze scen Johnny Depp sterował "Interceptorem" nie mając o tym zielonego pojęcia i o mały włos, a doprowadziłby do kolizji z "Dauntless".
Ważnym elementem fabuły była przemiana piratów Barbossy w żywe szkielety. Za efekty specjalne odpowiadała słynna firma Industrial Light & Magic. Posłużono się trójwymiarową animacją i zadbano, by każdy szkielet swymi indywidualnymi cechami odpowiadał poszczególnym aktorom. Nie używano też żadnych ułatwień takich jak zwalnianie czy przyspieszanie zdjęć. Dodatkową trudnością było to, że szkielety musiały wyglądać naturalnie, także w scenach walk.
Końcowy strzał armatni podczas oblężenia miasta przez Czarną Perłę przelatuje na niebie przez chmurę o kształcie głowy Myszki Miki.
Reżyser Gore Verbinski początkowo odrzucił Keirę Knightley. Do roli Elizabeth szukał młodej aktorki, która łączyłaby w sobie niewinność z "lekką diabolicznością", a Keira wydawała mu się zbyt delikatna. Dopiero gdy na jednym ze zdjęć zobaczył kolczyk w jej pępku, stwierdził, że wcale nie jest takim niewiniątkiem.
Brązowa substancja, która sypie się na Willa Turnera po jego walce na miecze z Jackiem Sparrowem to... czekolada w proszku.
Keira Knightley przyznała, że wzięła na pamiątkę kilka sztuk "złota", które znajdowało się w jaskini piratów.
Statyście, który grał pirata z długą, kopcącą się brodą, trzeba było wkładać do niej zapalone kadzidełka. Gdziekolwiek aktor się pojawił istniała groźba, że może kogoś przypadkiem podpalić lub zaprószyć ogień.
Wiele problemów przy kręceniu filmu przysporzyła małpka Barbossy, którą trzeba było zmuszać do patrzenia w odpowiednim kierunku poprzez strzelanie do niej z pistoletu na wodę. Na ogół Geoffrey Rush dostawał wodą w twarz.
Podczas kręcenia sceny, kiedy Elizabeth wbija nóż w pierś Barbossy, Geoffrey Rush miał pod koszulą metalową płytkę. Scenę trzeba było powtarzać kilka razy. Keira Knightley trafiła w płytkę dwa razy, a wcześniej o mało nie pokaleczyła Geoffrey Rusha.
Przed premierą spaliło się studio dźwiękowe, gdzie pracowano nad filmem. Straty wyniosły 350 tys. dolarów.
Osobą, na której wzorował swoją postać Johnny Depp jest... gitarzysta Rolling Stonesów, Keith Richards. Jako "rekompensatę" Johnny dał mu swoją filmową przepaskę i łańcuch z niej zwisający.
Scenę, w której Orlando Bloom prezentuje szpadę gubernatorowi, trzeba było powtarzać 15 razy.
Twórcy "Piratów z Karaibów" byli zmuszeni zatrudnić dublera rąk dla Johnny'ego z tego powodu, że posiada on bardzo zadbane dłonie. Kapitan Jack Sparrow jest prawdziwym wilkiem morskim, więc takie dłonie nie pasują do jego wizerunku.
Małpa należąca do Barbossy jest grana przez dwóch małpich "aktorów": 10-letnią Tarę i 8-letniego Levi'ego.
Kapitan Jack Sparrow w disneyowskiej rzeczywistości nazywał się Jack Smith i urodził się 25 października. Zatrudniony był przez Kampanię Wschodnioindyjską. Dowodził kupieckim statkiem "Złą Wiedźmą", pracując dla Lorda Cutlera Becketta. Jednak, gdy odmówił transportu niewolnikami, Beckett nakazał spalić i zatopić "Złą Wiedźmę", a Jacka Sparrowa ogłosił piratem. Jack przyjął swój nowy status i stał się doskonałym piratem bez możliwości powrotu do dawnego życia. Później Jack poprosił Davy'ego Jonesa o odzyskanie dla niego zatopionego statku. Sparrow przechrzcił go następnie na "Czarną Perłę". Dalszy ciąg historii Kapitana Jacka Sparrowa znamy już z filmu.
Johnny Depp zgodził się na zagranie w filmie jeszcze wtedy, kiedy nie było gotowego scenariusza (zgodził się, ponieważ tytuł bardzo mu się spodobał i podziałał na jego wyobraźnię).
Nakręcono 236 ujęć z efektami specjalnymi.
Różne teksty o "eunuchach" w ustach Jacka Sparow'a były efektem improwizacji Johnny'ego Depp'a.
Daty
Zdjęcia do filmu kręcono od 9 października 2002 roku do marca 2003 roku.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.