QR Code

Pianista

  (2002)  
film

The Pianist

Plakat z filmu Pianista (2002) - Polecam Film
Plakat z filmu Pianista (2002) - Polecam Film
Plakat z filmu Pianista (2002) - Polecam Film
Plakat z filmu Pianista (2002) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Ciekawostki 
Role
Lew Rywin miał zagrać rolę klienta z pieniędzmi, który uspokaja Szpilmana w restauracji. Z powodu zbyt dużej opalenizny producenta zastąpił go Zbigniew Zamachowski .
Miejsca kręcenia
Zdjęcia do filmu zrealizowano w Warszawie, Kobyłce (Polska), Berlinie, Beelitz, Jüterbogu i Poczdamie (Niemcy).
Inne
Adrien Brody stracił specjalnie dla potrzeb filmu 14 kg. Na śniadanie jadł dwa gotowane jajka popijając je zieloną herbatą, a na obiad małe kurczę albo rybkę. Początkowo Brody ważył 73 kg.
Podczas realizacji filmu, poszukując w Krakowie potencjalnych lokalizacji na potrzeby zdjęć, Roman Polański przypadkiem spotkał mężczyznę, który podczas wojny pomógł rodzinie Polańskich uniknąć śmierci.
W scenie oczekiwania na otwarcie bramy łączącej małe getto z dużym głosu mężczyźnie krytykującego Niemców użycza Roman Polański, który dubbinguje również postać Jurka.
Szpilmanowie mieszkali przed wojną na ulicy Śliskiej, która weszła w skład getta. Nie musieli więc zmieniać mieszkania. W filmie natomiast rodzina przenosi się wraz z tysiącami innych do getta, co służy pokazaniu niemieckiej akcji przesiedlenia Żydów do dzielnicy.
Szpilman nie był jedynym z uratowanych przez Hosenfelda, niemiecki oficer pomagał również wysiedlanym ludziom oraz fałszował dokumenty wielu osobom.
Produkcja filmu została zatrzymana i opóźniona przez jeden dzień z powodu śmierci jednego z producentów wykonawczych filmu Rainiera Schapera. "Pianista" został zadedykowany właśnie jemu.
Szpilman po niemiecku brzmi "Spielmann" i oznacza grajka, barda. Dlatego pod koniec filmu Hosenfeld mówi że to dobre nazwisko dla pianisty.
Film został zakazany w Egipcie.
Daty
Zdjęcia do filmu kręcono od 19 lutego do lipca 2001 roku.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.