QR Code

Łowca androidów

  (1982)  film

Blade Runner

Ridley Scott
2017-05-05 17:50:46
1 godz. 57 min.
Plakat z filmu Łowca androidów (1982) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Ciekawostki 
Role
Idealnym wyborem do roli Rachel wg Philipa K. Dicka, była Victoria Principal . Oprócz Sean Young to tej roli były rozważane m.in. Nina Axelrod i Barbara Hershey .
Dustin Hoffman był pierwszym wyborem do zagrania Ricka Deckarda. Pomimo zainteresowania aktora propozycją, Ridley Scott uznał, iż nie uosabia on postaci "twardego gliniarza". Poza nim brani pod uwagę byli: Tommy Lee Jones, Gene Hackman, Sean Connery, Jack Nicholson, Paul Newman, Clint Eastwood, Arnold Schwarzenegger, Al Pacino, Burt Reynolds, William Devane, Raul Julia, Christopher Walken, Scott Glenn, Frederic Forrest, Robert Duvall, Judd Hirsch, Cliff Gorman, Peter Falk oraz Nick Nolte .
Deborah Harry była brana pod uwagę do roli Pris.
Joe Pantoliano był kandydatem do roli JF Sebastiana.
Ridley Scott początkowo chciał, żeby rolę Leona dostał Frank McRae . Zmienił jednak zdanie, gdy Brion James pojawił się na przesłuchaniu.
Pete Townshend zrezygnował z napisania muzyki do filmu.
Hampton Fancher chciał by rolę Deckarda zagrał Robert Mitchum, a w roli Tyrella widziany był natomiast Sterling Hayden .
Inne
Podczas kręcenia ucieczki Pris ( Daryl Hannah ) po pierwszym spotkaniu z Sebastianem ( William Sanderson ) aktorka poślizgnęła się o mokrą powierzchnię i wybiła ręką szklaną szybę. W efekcie zraniła łokieć w ośmiu miejscach.
Na potrzeby filmu zatrudniono gimnastyczkę, która miała zastąpić aktorkę Daryl Hannah w scenie walki pomiędzy Pris, a Deckardem. Jednak reżyser Ridley Scott ćwiczył to ujęcie tak wiele razy, że ostatecznie dublerka nie była w stanie pracować z powodu zmęczenia, więc w scenie wystąpił gimnastyk, którego udało się znaleźć podczas przerwy na lunch.
Monolog Roya Batty'ego to improwizacja grającego go Rutgera Hauera. W oryginalnym scenariuszy scena ta była dłuższa, ale tekst przerobiony przez aktora przeszedł do historii kina.
Sceny kończące wersję producencką filmu "Łowca androidów" to niewykorzystane zdjęcia nakręcone na potrzeby czołówki filmu "Lśnienie" Kubricka.
W filmie jako budynku użyto model statku kosmicznego z filmu "Ciemna gwiazda" . Jest on widoczny obok azjatyckiego plakatu, gdy pracownik Gaffa zbliża się do posterunku policji.
Rutger Hauer został poinsturowany przez reżysera, by w scenie rozmowy z Tyrellem wymówić słowo "father" tak, by mogło równie dobrze być zrozumiane jako "fucker".
Do ostatecznej wersji filmu nigdy nie trafiła scena, w której Deckard odwiedza w szpitalu rannego Holdena, którego podczas testu Voighta-Kampfa postrzelił Leon. Holden z dużym trudem rozmawia leżąc w oszklonym pojemniku, a jego rozmowa z Deckardem dotyczy ucieczki replikantów.
Partia szachów jaką rozgrywają Tyrell i J.F. Sebastian jest oparta na prawdziwej rozgrywce pomiędzy Adolfem Anderssenem a Lionelem Kieseritzkym, która miała miejsce w Londynie w roku 1851. Rozgrywka ta przeszła do historii szachów jako "The Immortal Game".
Kiedy Rick Deckard ( Harrison Ford ) zatrzymuje Rachael ( Sean Young ) w swoim mieszkaniu, w pewnym momencie odpycha ją. Grymas bólu na jej twarzy jest prawdziwy, ponieważ podczas nakręcania tej sceny Ford pchnął Young zbyt mocno, co miała mu później za złe.
Ridley Scott przynosił na plan zdjęcie słynnego obrazu Edwarda Hoppera "Nighthawks", by pokazać ekipie, jakiego nastroju wymaga ten film.
Film ten jest dedykowany pamięci Franka Scotta, brata reżysera, który zmarł w 1980 roku przed rozpoczęciem zdjęć.
Łuska węża, którą widzimy pod mikroskopem elektronowym, jest w rzeczywistości pączkiem marihuany.
Ridley Scott i Jordan Cronenweth osiągnęli efekt błyszczących oczu dzięki technice autorstwa Fritza Langa, zwanej jako Proces Schüfftana. Światło odbija się w oczach aktorów dzięki połówce luster ulokowanych pod kątem 45 stopni od kamery.
Operator Jordan Cronenweth podczas realizacji filmu cierpiał na chorobę Parkinsona, a sama praca była dla niego wyczerpująca do tego stopnia, że pod koniec zmuszony był do poruszania się na wózku.
Naklejanie odblaskowych cekinów na ciele odtwórczyni roli Zhory, Joanny Cassidy, trwało 3 godziny.
Krajobraz Hadesu w pierwszym ujęciu został nakręcony za pomocą wymuszonej perspektywy. Sama miniatura miała 13 metrów głębokości i 18 metrów szerokości, a do kompletnego oświetlenia potrzeba było prawie siedmiu kilometrów światłowodów i ponad 2000 światełek.
Philip K. Dick nigdy nie użył terminu "Replikant" w swojej twórczości, natomiast można się natknąć na określenia jak Androidy oraz Andies. Studio jednak zrezygnowało z nich, gdyż brzmiało zbyt kosmicznie, użyto terminu "Replikanci" autorstwa córki Davida Webba Peoplesa, Risy. Zapoznała ona ojca z teorią replikacji - procesu, w którym komórki są kopiowane do celów klonowania.
W 1969 roku Martin Scorsese i Jay Cocks oraz Philip K. Dick mieli się spotkać, aby omówić możliwość adaptacji powieści na film, do czego jednak nigdy nie doszło.
Rutger Hauer był autorem pomysłu z wykorzystaniem gołębia pod koniec filmu. Ptak miał uwolnić się i odlecieć tuż po śmierci Batty'ego, jednak podczas kręcenia tego ujęcia zbyt duża ilość wody użyta do deszczu sprawiła, że gołąb nie był zdolny do lotu. Po prostu zeskakuje z ręki androida i odchodzi.
Pod koniec zdjęć doszło do wydarzenia, które przeszło do historii jako wojna t-shirtowa. Spora część załogi filmowców źle wspomina pracę nad filmem, a Ridley Scott wydawał się im zimny i nieczuły. Oliwy do ognia dolał artykuł prasowy, w którym reżyser oświadczył, że woli współpracować z angielskimi filmowcami, którzy nie narzekają jak ich amerykańscy koledzy. Doprowadziło to do sytuacji, że główny makijażysta Marvin G. Westmore nosił koszulki z napisami: "Yes gov'nor my ass!", "Will Rogers never met Ridley Scott" lub "You soar with eagles when you fly with turkeys", na co Scott zareagował własnymi koszulkami "Xenophobia sucks".
Miejsca kręcenia
Film nakręcono w Shepperton i Londynie (Anglia, Wielka Brytania) oraz w Burbank i Los Angeles (Kalifornia, USA).
Daty
Zdjęcia do filmu kręcono od 9 marca do 12 października 1981 roku.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.