QR Code

Lara Croft: Tomb Raider (2001) film | Polecam Film

2017-06-10 13:09:13
Lara Croft: Tomb Raider (2001) film

Plakat z filmu Lara Croft: Tomb Raider (2001) - Polecam Film
Plakat z filmu Lara Croft: Tomb Raider (2001) - Polecam Film
Plakat z filmu Lara Croft: Tomb Raider (2001) - Polecam Film
Plakat z filmu Lara Croft: Tomb Raider (2001) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Ciekawostki 
Role
Angelina Jolie przygotowując się do roli Lary Croft przeszła specjalny 3-miesięczny trening, na który składały się skoki bungee, nauka strzelania, kickboxing, joga. Aktorka przez cały czas pracowała nad swoja figurą pod okiem specjalistów.
Tylko Simon West .
Przy obsadzaniu roli Lary Croft pod uwagę brane były: Elizabeth Hurley, Catherine Zeta-Jones, Christina Applegate, Sandra Bullock, Jennifer Lopez, Ashley Judd, Drew Barrymore, Cameron Diaz, Nicole Eggert, Kate Hudson, Gwyneth Paltrow, Jennifer Love Hewitt, Anna Nicole Smith, Fairuza Balk, Kirsten Dunst i Milla Jovovich, a możliwość zagrania postaci odrzuciły Uma Thurman, Denise Richards, Charlize Theron i Liv Tyler .
Inne
Akcja Tomb Raidera toczy się w Wenecji (która tak naprawdę zastąpiono plenerami Królewskiej Akademii Marynarki Wojennej w Greenwich), w Kambodżańskiej dżungli i świątyniach (grobowiec Tańczącego Światła został stworzony przez ekipę w studiu filmowym Pinewood w Londynie,podobnie jak świątynia 10 Tysięcy Cieni),w Londynie-posiadłość Lary w Hertfordshire,elektrownia Battersea (tam gdzie Powell zabił Wilsona),oraz w głównej sali Dulwich College,która pełniła funkcje domu aukcyjnego Broothby’ego. Plenery Islandii posłużyły w filmie jako tereny Syberii(świątynia 10 Tysięcy Cieni).
"Lara Croft: Tomb Raider" był pierwszym od 36 lat filmem nakręconym w Kambodży . Ekipa odwiedziła m.in. świątynie Angkor Wat oraz sanktuarium buddyjskie Phnom Kulion.
Najróżniejsze komputerowe animacje ,triki powstały dzięki pracy Steve'a Begga oraz firm Mill Film i Really Useful. Za pozostałe efekty specjalne, w tym fizyczne i mechaniczne (m.in. taniec na linie, chybotliwa kładka i ruchomy Układ słoneczny ) odpowiadał Chris Corbould, współtwórca filmów o Jamesie Bondzie. Zrealizowano je w londyńskim Pinewood-słynnym studiu 007.
Angelina Jolie podczas przygotowań do filmu zdobyła licencje płetwonurka. Sceny,w których miała być wykorzystana nowa umiejętność Angeliny, zostały ostatecznie wycięte ze scenariusza. Simon Crane (kaskader) planował wielką podwodną walkę, podczas której pływałoby wokoło Jolie setki węgorzy.
Angelina nie chciała przyjąć roli "Indiany Jones'a w spódnicy" , lecz po rozmowie z reżyserem Simonem od razu się zgodziła. Aktorka początkowo nie przepadała za postacią, w która miała się wcielić a to z powodu iż jej były mąż Jonny Lee Miller i dzieci drugiego (również byłego) męża ciągle grali w Tomb Raidera nie zwracając uwagi na Angeline.
Strojami i image'em Angeliny zajmowała się specjalistka od kostiumów-Linda Hemming. W dziesięć tygodni przed rozpoczęciem zdjęć Hemming co tydzień spotykała się z Jolie, aby uzgodnić liczne kwestie co do przyszłego wizerunku lady Croft, dobrać ich kolorystykę, krój. Spodnie Lary uszyto w Melanie Apple (wytwórcy damskich ubrań z Los Angeles). Plecak i klamra do pasa powstały w firmie Futori. Buty uszyto u Terry'ego Havillanda z Chelsea. Pozostałe stroje dla reszty aktorów Linda kupiła w najlepszych,a zarazem najdroższych butikach świata (m.in. szara marynarka firmy Prada za 7000 $, którą nosił Manfred Powell, garnitury od Yohiji Yamamoto, Kenzo, swetry od Gucciego, buty od RN Williamsa).
Czterogłowy bóg, z którym walczy Lara w podziemnym grobowcu to hinduski bóg Brahma. Warto odnotować, że żadna świątynia w Kambodży nie została mu poświęcona. Większość świątyń budowano dla Sziwy.
Illuminati to prawdziwe tajne stowarzyszenie, którego korzenie sięgają 1700 roku (jeśli nie dalej). Pozostaje kwestią dyskusyjną czy wciąż istnieje. Wiele powieści - z gatunku literatury faktu i science fiction - napisano o tej legendarnej grupie, a najbardziej znana spośród nich to trylogia "Illuminatus!" Roberta Shea'a i Roberta Antona Wilson'a.
W grze rozmiar biustu Lary Croft to 36DD. Angelina Jolie ma rozmiar 36C, więc na potrzeby filmu powiększono go do 36D. Zrezygnowano z rozmiaru Lary z gry ponieważ wypadł mało realistycznie.
Angelina Jolie ma na lewym ramieniu duży tatuaż. Trzeba go było specjalnie zasłaniać, ale w kilku scenach widać, że został zamalowany.
Postać małego aliena, ktora pokazuje się na ekranie obwieszczającym "Game Over" podczas nieudanej próby aktywowania robota Simona, pochodzi z gry Space Invaders z późnych lat 70-tych.
Eksponat, pojawiający się na aukcji podczas rozmowy Lary i Alexa w domu aukcyjnym, to sztylet Xian. Słychać tylko jak, w tle, licytator ogłasza to na początku rozmowy. Jest to artefakt, ktorego Lara szuka w grze Tomb Raider II.
Angelina Jolie samodzielnie wykonała balet na bungie.
Treningowy robot Lary ma na imię Simon na cześć reżysera Simona Westa.
W wielu scenach można zobaczyć coraz to inne odcienie podkładu, który pokrywa tatuaż "Billy Bob" na lewym ramieniu Angeliny.
Kompleks świątyń w Kambodży, w którym rozgrywa się część akcji filmu, możemy "zwiedzić" podczas levelu treningowego w Tomb Raider IV.
Władze Kambodży bardzo dbają o swoje zabytkowe świątynie, dlatego zastrzegły sobie w umowie, że podczas kręcenia zdjęć do filmu nie może paść żaden strzał.
Zbudowanie planu zdjęciowego do scen w domu Lary zajęło 17 tygodni.
Początkowo film miał nosić tytuł "Who is Lara Croft?". W sieci pojawiła się pierwsza wersja scenariusza, która ku rozczarowaniu fanów Tomb Raidera w ogóle nie trzymała się realiów gry. Ostatecznie Simon West postanowił zupełnie zmienić scenariusz.
Angelina Jolie miała jedną z dublerek... faceta! Dokładnie tak samo było z Halle Berry na planie "Kobieta Kot" .
Daty
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 31 lipca 2000, a zakończyły się 30 listopada tego samego roku.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.
Podobne filmy
Nawiguj w lewo
Nawiguj w prawo