QR Code

Katyń

  (2007)  film

Andrzej Wajda
2017-04-26 09:16:42
1 godz. 57 min.
Plakat z filmu Katyń (2007) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
7 (5)
Ciekawostki 
Role
Autorem scenariusza do filmu Wajdy miał być Włodzimierz Odojewski . Scenariusz powstał, jednak okazało się, że pisarz i reżyser mieli inne wizje filmu i ostatecznie ich drogi rozeszły się.
Miejsca kręcenia
Film kręcono w Wyszkowie, Poświętnem, Kasinie Wielkiej, Warszawie, Zielonce, Krakowie, Starym Dzikowie oraz okolicach Jarosławia (Polska).
Scenę ukazującą początki wojsk radzieckich na wschodzie Polski kręcono w miejscowości Jarosław. W scenie brało udział ok 50 statystów.
Inne
Twórcom filmu zależało na jak najwierniejszym i najwiarygodniejszym odtworzeniu realiów Krakowa z lat wojennych. Podstawą prac scenografów były zdjęcia ze zbiorów Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego i Muzeum Historii Fotografii.
Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne udostępniło twórcom filmu nie tylko archiwalne fotografie Krakowa, ale także listy zamordowanych oficerów publikowane m.in. w "Gońcu Krakowskim", "Krakauer Zeitung" oraz zdjęcia katyńskie.
W Starym Dzikowie, gdzie zrealizowano sceny w zabytkowej cerkwi, zaadaptowanej na sowieckie więzienie zbudowano 500 prycz więziennych starając się wiernie odtworzyć obóz w Kozielsku.
W czasie kręcenia filmu (scena mordu) Paweł Małaszyński na prośbę Andrzeja Wajdy został zakopany żywcem.
Komitet Selekcyjny wybrał "Katyń" Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.
Andrzej Wajda zadedykował "Katyń" swoim rodzicom, w tym ojcu, który jako oficer kawalerii został zamordowany w 1940 roku w Katyniu.
"Katyń" jest pierwszym filmem europejskim w całości postprodukowanym w technologii 4K. Do tej pory zaledwie kilkanaście filmów powstało w technologii 4K. Miedzy innymi : "Kod da Vinci", "Czarna Dalia", "Spider-Man 2" czy "Ocean's Twelve: Dogrywka" .
Cały film zajął 24 terabajty, co oznacza około miliona plików. Jedna tylko klatka w technice 4K ma 48 megabajtów. W takiej sytuacji niezbędny był system zarządzania plikami i ich kontrola na każdym etapie pracy.
Plakat zrywany przez bratanka Anny jest autorstwa Włodzimierza Zakrzewskiego i nosi tytuł "Olbrzym i zapluty karzeł reakcji". Wydrukowano go w Łodzi w 1945 roku.
Film "Katyń" jest dostępny także dla osób niewidomych. Płyta DVD z filmem posiada audiodeskrypcję dla niewidomych oraz napisy dla niesłyszących. To pierwszy taki projekt w Polsce.
W październiku 2007 roku minister obrony Aleksander Szczygło wydał rozkaz, by każdy żołnierz Wojska Polskiego obowiązkowo obejrzał film "Katyń" .
Postać Anny (granej przez Maję Ostaszewską) inspirowana jest losami matki producenta filmu, Michała Kwiecińskiego. Dotarła ona do sowieckiego obozu i bezskutecznie próbowała namówić męża do ucieczki. Oficer pozostał w obozie, by nie splamić honoru i zginął.
Daty
Okres zdjęciowy trwał od 3 października 2006 roku do 8 stycznia 2007 roku.
Finanse
Koszt produkcji wyniósł ok. 16 milionów złotych. "Katyń" zajmuje siódme miejsce na liście najdroższych polskich filmów wyprodukowanych po roku 1989.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.