QR Code

Foxcatcher

  (2014)  
film

10 min.
Plakat z filmu Foxcatcher (2014) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
3.5 (2)
Recenzje filmu
Nieudane polowanie na lisa
Ocena autora:  6/10  
Ocena serialu
Ocena serialu
Autor: Montana
"Foxcatcher" opowiada biograficzną historię bogatego Johna du Ponta ( Steve Carell ) i zapaśnika Marka Schultza ( Channing Tatum ). Ważną rolę w filmie gra również brat Marka - David ( Mark Ruffalo. Zarówno du Pont jak i Mark czują się w cieniu gwiazdy Davida. Mogą jedynie kąpać się w jego blasku, ale zawsze będą czuć się tymi gorszymi. Film zaczyna się przyjemnie, zdjęcia są dobre i skupiamy się na postaci Marka. Wielka szkoda, że po jakimś czasie film zaczyna nas nużyć, a akcji nie ma zbyt wiele oprócz poszczególnych sytuacji, kiedy to du Pont strzela do Davida.

Liczyłam na coś więcej po filmie, który ukazuje postać zapaśnika, skupia się też na jego utalentowanym bracie i trenerze. Historia powinna być bardziej porywająca, niekiedy brutalna, ukazać ciemne i jasne strony sportu, dotrzec do widza, wzbudzić w nim największe emocje i skłonić do refleksji. Niestety w tym filmie tego brakuje, jeśli weźmiemy pod uwagę genialnego ,,Wściekłego byka", gdzie Robert De Niro stał się graną postacią, poświęcał się do roli trenując i przybierając na wadze. Czy chociażby "Za wszelką cenę", gdzie postać Hilary Swank dociera do nas do granic, jej poświęcenie, pasja i wola walki i dała z siebie wszystko w tej roli. Zarówno i w jednym i drugim filmie mogliśmy się przekonać, że kariera sportowa nie trwa wiecznie i jak wiele wyrzeczeń przed nami, aby osiągnąć szczyt. Ile ciężkiej pracy.

W filmie "Foxcatcher" niestety tego nie brakuje, historia nie porywa nas, aż tak jak mogłaby porwać. Oczywiście Mark jest ambitny, chce stać się najlepszym, ale w grze aktorskiej nie widać, żeby czuł to całą duszą. Gra aktorska Channing'a Tatum'a jest w porządku, ale oczekiwalibyśmy czegoś więcej. Może większego zacięcia? Najbardziej przekonująco wypadł David. Mark Ruffalo nie musiał się wysilać w swojej grze i wypadł naturalnie. Jest nam go szkoda, kiedy ginie. Steve Carell jako postać schizofrenika, trenera mógłby wypaść jeszcze bardziej nieobliczalnie jak chociażby Russell Crowe w filmie "Piękny umysł" .

W ciekawostkach możemy przeczytać, że Gary Oldman był pierwszym wyborem do roli Johna du Ponta. I to byłby strzał w dziesiątkę, bo po tym aktorze moglibyśmy się spodziewać zapadającej w pamięć kreacji. Samym spojrzeniem mógłby pokazać, że mamy do czynienia z inteligentnym szaleńcem i wiele wniósłby do tego filmu.

Mark odcina się od Davida i chce działać na własną rękę. Nie chce być w cieniu swojego brata, choć tak naprawdę ten mógłby mu wiele pomóc i go nauczyć.

"Foxcatcher" nie jest tym, czego się oczekuje po filmie o tematyce sportowej, a co dopiero zapaśniczej! Aktorzy powinni być jeszcze bardziej charakterystyczni i zainteresować nas swoją historią szczególnie, kiedy film jest inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Akcji zdecydowanie powinno się znaleźć więcej, a bohaterowie powinni w nas wzbudzać duże emocje. Tymczasem mamy 2 godz.10 min tak naprawdę przeciętnej uczty kinomana.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.