QR Code

Braveheart - Waleczne Serce

  (1995)  film

Braveheart

Mel Gibson
2016-08-08 19:26:55
2 godz. 57 min.
Plakat z filmu Braveheart - Waleczne Serce (1995) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
5.7 (9)
Błędy / Wpadki w filmie 
W rzeczywistości William Wallace i księżniczka Izabela nigdy się nie spotkali. Szkocki przywódca został stracony w 1305 roku, tymczasem Izabela została żoną Edwarda II, króla Anglii, dopiero w 1308 roku. "Wilczyca z Francji" - jak ją później nazywano - urodziła się w 1295 roku, czyli - jak łatwo policzyć - w chwili śmierci Wallace'a miała zaledwie dziesięć lat. 
W filmie Wallace miał jednego brata, a w rzeczywistości miał dwóch: młodszego Johna i starszego Malcolma.
Według filmu William Wallace zostaje pojmany w zamku w Edynburgu. W rzeczywistości miało to miejsce w okolicach Glasgow.
Po pierwszym ataku łuczników pod Stirling w tarczy Williama widać na zmianę jedną i dwie strzały.
Gdy w deszczową pogodę William (Mel Gibson) zabiera Murron (Catherine McCormack) na przejażdżkę, nakrycie głowy jej matki zmienia się w różnych ujęciach.
Gdy angielscy żołnierze przedstawiają warunki króla pod Stirling, William obraża ich i sprawia, że odjeżdżają. Później tłumaczy dowódcom klanów swój plan bitwy. Po chwili z większej odległości widać, że Anglicy dopiero zaczynają wracać do swoich szeregów.
Gdy angielska kawaleria naciera pod Stirling, William czeka na odpowiedni moment, aby dać znak do wyciągnięcia włóczni. W jednym z ujęć widać postawione włócznie, a dopiero później William daje znak.
Gdy Hamish rzuca angielskiego żołnierza na drewniane ogrodzenie, przez chwilę widać, jak kołki łamią się pod nim. Lecz w następnym zbliżonym ujęciu kołki przebijają żołnierza.
Gdy William rzuca w Hamisha kamieniem, Hamish dostaje w czoło i siada na ziemi. Gdy wstaje, jego rana krwawi, ale w następnym ujęciu ma tylko guza.
Podczas sceny egzekucji, po podcięciu gardła Murron (Catherine McCormack), królewski sędzia (David Gant) chce wytrzeć ociekający krwią nóż w materiał, który dostała od Williama. Jednak w ujęciu tuż przed wytarciem możemy dostrzec, że nóż jest czysty.
Gdy William mści się za śmierć żony, rzuca mieczem w angielskiego żołnierza, który nadbiegał w jego stronę. W chwili upadku żołnierza widać za nim linkę, która odciągnęła go do tyłu robiąc wrażenie, że to miecz go zatrzymał.
Podczas pogrzebu Murron (Catherine McCormack) jej ojciec (Sean McGinley) ma na głowie kaptur. Jednak w jednym z ujęć jego głowa jest odkryta.
Podczas bitwy w York wśród pchających taran znajduje się Campbell (James Cosmo). Później jest on widoczny obok Williama (Mel Gibson) w znacznej odległości od bramy i dopiero wtedy postanawia pomóc przy przemieszczaniu machiny.
Gdy Edward I, król Anglii, ogląda ściętą głowę swojego bratanka, wrzuca ją z powrotem do kosza i pozostawia kosz otwarty. W następnej scenie kosz jest zakryty.
Gdy Stephen (David O'Hara) rzuca mieczem w zamachowca czyhającego na śmierć Williama (Mel Gibson). W chwili trafienia niedoszłego zabójcy, ten upuszcza swój własny miecz. Lecz w następnym ujęciu upada z mieczem w dłoni.
W jednej z ostatnich scen filmu Hamish (Brendan Gleeson), który bierze zamach mieczem na Williama, krzyczy wniebogłosy. Jednak pomiędzy ujęciami możemy zobaczyć jego zamknięte usta.
Podczas zbrojnego spotkania pod Stirling William (Mel Gibson) biegnie do walki i z zapalczywym gniewem wyciąga swój miecz. Ale w następnym ujęciu biegnie bez broni, a w kolejnym ujęciu ponownie trzyma ją w dłoni.
Na ceremonii pogrzebowej Murron (Catherine McCormack) możemy dostrzec MacGregora (Tam White), pomimo że jego przybycie pokazane jest dopiero w następnej scenie.
Gdy Hamish rzuca dużym kamieniem w Williama, kamień leci z lewej strony Williama, a w następnym ujęciu z prawej.
Po bitwie pod Falkirk matki i dzieci płaczą nad poległymi. W jednej ze scen widać, jak dziewczynka śmieje się zamiast płakać.
W pierwszej ze scen, na pogrzebie ojca młodego Williama (James Robinson), Murron (Mhairi Calvey) stoi przy swojej matce, a jej siostra przy ojcu. Pomiędzy ujęciami możemy zauważyć, że ich miejsca są zamienione.
Gdy William (Mel Gibson) ucieka z wioski, aby spotkać się z Murron (Catherine McCormack) w lesie, jego miecz znika i ponownie się pojawia między ujęciami.
Podczas pogrzebu Murron (Catherine McCormack) znika rana Campbella (James Cosmo), którą odniósł w walce z Anglikami. Po pozostałych uczestnikach ceremonii również nie widać śladów walki. Jednak po pogrzebie Campbell ponownie jest ranny, a inni zabrudzeni krwią i błotem.
Na początku XIV wieku Szkoci nie nosili kiltów. Taki strój pojawił się dopiero parę wieków później. Ten fakt dotyczy także określenia "kilt", które kojarzy się nam z kraciastą sukienką. Pierwszy raz opisano szkocki strój w XVI stuleciu, lecz nie przypominał on "kiltu", który można zobaczyć w filmie "Waleczne serce". Taką formę przyjęto dopiero na początkach XVIII wieku.
W rzeczywistości bitwa pod Stirling odbyła się na moście, a nie jak w filmie - na równinie.
Campbell używa nazwy "whisky" na nieznany alkohol, którym jego syn dezynfekuje mu ranę po strzale z łuku. Jak wiemy nazwa "whisky" przyjęła sie dopiero w XVIII wieku.
W scenie przed zawodami między W. Wallace'm, a Hamishem można dostrzec przechadzającego się w tle członka ekipy filmującej w czapce baseballowej. 
Gdy księżniczka Izabela odwiedza Wallace'a w celi, można zauważyć, że drzwi za nią są częściowo otwarte. W kolejnych ujęciach widać, że ich położenie zmienia się. 
Gdy William jest prowadzony na tortury, ma pobrudzoną twarz. Następnie kaci zdejmują go z wozu i wyraźnie widać, że jego twarz jest już czysta.
Podczas ostatniej sceny widać, że topór Hamisha jest gumowy.  
Kiedy William Wallace jest prowadzony na miejsce swojej egzekucji, zgromadzony tłum obrzuca go owocami i warzywami, w tym także pomidorami, które pojawiły się w Europie dopiero w XV wieku, czyli ponad 200 lat po śmierci Wallace'a. 
Po ślubie Morrisona na wesele przybywa angielski szlachcic, aby skorzystać z przysługującego mu prawa pierwszej nocy. Kiedy Morrison próbuje walczyć, jego żona uspokaja go, szepcząc mu na ucho słowa "It'll be OK". Termin "OK" pojawił się jednak dopiero w połowie XIX wieku. 
Przed rozpoczęciem tortur i egzekucji sędzia namawia Wallace'a do błagania o łaskę i ucałowania królewskiego herbu, którym jest kwiat róży. Edward I Długonogi pochodził jednak z dynastii Plantagenetów, której godłem był kwiat lilii. Róża stała się godłem królewskim dopiero dwieście lat później, podczas panowania dynastii Tudorów. 
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.