QR Code

Braveheart - Waleczne Serce

  (1995)  film

Braveheart

Mel Gibson
2016-08-08 19:26:55
2 godz. 57 min.
Plakat z filmu Braveheart - Waleczne Serce (1995) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
5.7 (9)
Ciekawostki 
Role
Większość statystów grających wojowników była żołnierzami An Fórsa Cosanta Áitiúil (FCÁ), irlandzkiej wersji armii terytorialnej. Na dodatek wybierano żołnierzy z różnych kompanii, głównie rywalizujących ze sobą. Sprawiło to, że sceny walki są bardziej realistyczne.
Mel Gibson miał zagrać w (nigdy nie powstałym) filmie Terry'ego Gilliama "A Tale of Two Cities", lecz zrezygnował z powodu "Braveheart - Waleczne Serce" . W ramach rekompensaty zaproponował Gilliamowi jego nakręcenie, lecz ten odmówił.
Paramount Studio wyraziło zgodę na kręcenie filmu pod warunkiem, że Mel Gibson wystąpi w nim jako aktor.
Jednym z kandydatów do roli Williama Wallacea był Jason Patric . Angaż ostatecznie otrzymał Mel Gibson .
Ofertę wcielenia się w postać Edwarda I otrzymał Sean Connery . Odrzucił ją jednak na rzecz udziału w "Just Cause" . Angaż ostatecznie otrzymał Patrick McGoohan .
Miejsca kręcenia
Film kręcono w górach Aonach Eagach, w Fort William, dolinach Glen Coe i Glen Nevis, nad jeziorem Loch Leven (Szkocja, Wielka Brytania), w Dublinie, Bray, Dunsoghly, Trim, Bective, Ballymore Eustace, Sally Gap, Trim, Dunsany, Luggala Estate i na równinie Curragh (Irlandia) oraz w Arizonie (USA).
Glen Nevis to jedno z najbardziej obfitujących w opady deszczu miejsce w Europie. Podczas sześciu tygodni kręcenia zdjęć tylko trzy dni były słoneczne i wykorzystano je do nakręcenia scen ślubu. Pozostała część filmu była kręcona bez względu na warunki pogodowe.
Inne
Kilka dużych scen walki musiało zostać powtórzonych, ponieważ na taśmie wyraźnie było widać statystów noszących okulary przeciwsłoneczne i zegarki.
Sfilmowanie bitwy pod Stirling zajęło 6 tygodni i "pochłonęło" 170 kilometrów (ponad 90 godzin) taśmy filmowej.
Mimo że żaden koń nie ucierpiał w trakcie zdjęć, realizm scen bitewnych zwiódł nawet RSPCA (czyli Królewskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu wobec Zwierząt), które przeprowadziło w tej sprawie własne dochodzenie.
Daty
Zdjęcia kręcono od 6 czerwca do 28 października 1994 roku.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.