QR Code

American Gangster

  (2007)  film

Ridley Scott
2017-05-06 20:15:08
2 godz. 37 min.
Plakat z filmu American Gangster (2007) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Błędy / Wpadki w filmie 
W scenie, gdy Frank Lucas (Denzel Washington) dzwoni do swojego informatora, za oknem jego mieszkania dostrzec możemy przejeżdżający, nowoczesny samochód.
Na końcu, gdy otwierają się drzwi do kościoła, prawa ich część - w pierwszym ujęciu - otwiera się na oścież, a następnie powoli zamyka. W kolejnym ujęciu, jest ona znowu szeroko otwarta.
Końcówka filmu. Richie Roberts (Russell Crowe) czeka przy swoim samochodzie, aby aresztować Franka Lucasa (Denzel Washington). Przestępca spostrzega radiowozy, które otoczyły dom - chwilę później, ujęcie kamery przeskakuje na policjantów. Wtedy właśnie zauważyć można współczesnego, brązowego sedana, przejeżdżającego nieopodal funkcjonariuszy.
W jednej ze scen, na terenie bazy "Fort Bragg", można zaobserwować nowoczesny "C-17 Globemaster III". Samoloty tego typu amerykańskie Siły Powietrzne zaczęły stosować dopiero w 1993 roku.
Kolejka metra jadąca na Manhattan Valley, widoczna w filmie, powstała w 1986 r.
Kiedy Richie z partnerem znajdują pieniądze w bagażniku samochodu, napis wskazuje na lokalizację miejsca w New Jersey. Na początku tej sceny ukazany jest Most Williamsburski, który łączy Brooklyn z Manhattanem.
W niektórych scenach widoczny jest wieżowiec Citicorp Center, który wybudowano na początku lat siedemdziesiątych.
W niektórych scenach filmu pada śnieg, którego jednak nie ma na zielonych drzewach w tle.
W scenie z 1968 r., kiedy Frank przygotowuje się do pierwszej rozmowy telefonicznej z kuzynem przebywającym w Bangkoku, na billboardzie po drugiej stronie ulicy widać adres internetowy.
Frank przejeżdża koło znaku I-395. W rzeczywistości ulice w Waszyngtonie były nazywane w ten sposób od późnych lat siedemdziesiątych.
Podręcznik prawa przeglądany przez Richiego Robertsa oznakowany jest karteczkami 3M Post-it?, które nie były dostępne przed 1977 r., a początek ich powszechnego użycia określa się jako rok 1980.
Z Fort Bragg w Nowym Jorku widoczne jest oddalone pasmo górskie. W rzeczywistości nie istnieją góry w okolicach bazy lotnictwa Pope Air Force Base, która obsługuje Fort Bragg.
Kiedy Javier wyskakuje z karetki, można zauważyć ciężarówkę pocztową z logo, które zaczęto używać dopiero w latach dziewięćdziesiątych.
Frank Lucas używa małej elektronicznej maszynki liczącej, która weszła do sprzedaży na początku lat siedemdziesiątych.
Podczas rozmowy z bratankiem Frank zarzuca mu, że ominął spotkanie z New York Yankees i Billym Martinem. Billy Martin nie zarządzał klubem Jankesów przed 1975 r.
Na początku filmu można zobaczyć prom Staten Island Ferry, a w tle Statuę Wolności trzymającą pozłacaną pochodnię. Pochodnię zmieniono na pozłacaną dopiero w 1986 r.
Podczas pierwszego telefonu do kuzyna w Bangkoku, Frank podaje operatorowi kod kraju 376 dla Tajlandii. W scenie pod koniec wojny dzwoniąc do tego samego kraju podaje kod 367. W rzeczywistości Tajlandia ma kod 66.
Podczas przesłuchania Lucasa przez Robertsa mężczyźni siedzą naprzeciwko siebie, chwilę później Lucas niespodziewanie stoi oparty o ścianę.
Nocne ujęcia ukazują lampy uliczne, świecące ciepłym, czerwono-pomarańczowym kolorem. Co ciekawe, zaczęto je stawiać dopiero w połowie lat 80-tych.
W scenie ulicznej konfrontacji pomiędzy Frankiem Lucasem (Denzel Washington) a Tango (Idris Elba), pierwszy z nich wyciąga chromowaną 45-tkę (Colt) i przystawia ją do głowy drugiego. Jednak kilka ujęć później, pistolet ten nagle zmienia się w chromowanego Browninga Hi-Power (kaliber 9 mm).
Prezentowane w filmie samochodowe rejestracje z New Jersey mają jasnożółtą i białą kolorystykę (charakterystyczną dla lat 90-tych). W latach 70-tych, na terenie NJ obowiązywały tablice w kolorze tzw. złamanej bieli (jasnoszarym).
Film podaje, że (w latach 1976-1991) Frank Lucas przebywał na terenie zakładu karnego. W rzeczywistości, w 1981 roku, Lucas został zwolniony warunkowo. Jednak - za złamanie zasad przebywania na wolności i przestępstwa narkotykowe - w 1984 roku wrócił za kraty, aby odsiedzieć resztę wyroku.
Wydanie dziennika "New York Times", w którym na okładce znajduje się Leroy "Nicky" Barnes (Cuba Gooding Jr.), jest zbyt nowe i na pewno nie zostało wydane przed 1977 rokiem.
Na początku filmu w 1968 roku Bumpy Johnson mówi, że restauracje McDonald są obecne na każdym rogu w Harlemie. W rzeczywistości pierwszy lokal tej firmy pojawił się w Harlemie dopiero w latach 70.
Gdy skorumpowani policjanci kradną pieniądze od handlarza narkotyków, w tle przejeżdża biały dostawczy van z lat 90.
Na budce telefonicznej można zauważyć nalepkę firmy A NYNEX, która powstała dopiero w 1984 roku. 
Podczas scen na ulicach Harlemu nieraz można zauważyć nowoczesne graffitti, które nie ozdabiały murów na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. 
Podczas wyjmowania narkotyków z trumien, przestępcy używają automatycznych wiertarek, które pojawiły się dopiero w latach 90.
W momencie śmierci Bumpy'ego Johnsona pada śnieg. W rzeczywistości gangster zmarł w dniu 7 lipca 1968 roku, czyli latem. 
W 1968 roku, kiedy Richie Roberts idzie z żoną i synem przez park, widać przelatujący samolot linii 747. Powstała ona dopiero w latach 70.
W filmie można zauważyć nowoczesne systemy pożarowe ze światłem stroboskopowym.
Widziane w filmie hydranty mają czubki wprowadzone dopiero w latach 90.
Gdy w latach 70. agenci federalni robią najazd na rezydencję Franka Lucasa, można zauważyć na półce Encyklopedię Britannica wydaną w latach 90.
Gdy Richie Roberts ćwiczy podnoszenie ciężarów, dyski na sztandze zmieniają się pomiędzy ujęciami.
Gdy detektyw Trupo przeszukuje dom Franka Lucasa, można zauważyć w telewizorze odbicie twarzy reżysera, Ridleya Scotta.
W filmie, Richie Roberts jest zarówno detektywem oraz prokuratorem podczas sprawy przeciwko Frankowi Lucasowi. Nie byłoby to możliwe w amerykańskim sądzie: Roberts nie mógłby działać jako pełnomocnik w tej samej sprawie, w którym byłby potencjalnym świadkiem.
Podczas pościgu za Bronco po zakupie narkotyków za 20.000 dolarów, wnętrze auta jest typowe dla Torino, ale ujęcia z zewnątrz pokazują Cadilaca.
Gdy Frank Lucas przybywa do Bangkoku można zauważyć w tłumie niebieski skuter Vespa PK (lub PX) pochodzący z późnych lat 70./wczesnych 80.
W filmie znaki drogowe są zielone z białymi napisami. W rzeczywistości w latach 70. na Manhattanie znaki drogowe były żółte z czarnymi napisami.
Gdy Frank zabija Tango na bazarze, można zauważyć kamerzystę stojącego za ananasami i chłodnicą.
Odbicie Ridleya Scotta jest widoczne w telewizorze podczas pokazywania ciał poległych żołnierzy w trumnach, na krótko zanim Richie Roberts zacznie sprawdzać zawartość trumien w ładowni C-130.
Gdy Frank Lucas telefonuje do swojego przedstawiciela po obejrzeniu wiadomości o upadku Sajgonu, za oknem można zauważyć przejeżdżające współczesne auta.
Kiedy Frank i Bumpy rozdają indyki z tyłu ciężarówki, antena satelitarna DirectTV jest widoczna na dachu budynku.
W scenie zimy 1970 / 1971, gdy grupa zadaniowa nocą śledzi sprzedawcę narkotyków, podejrzany wychodzi z BMW 2002 wyprodukowanego w 1974 roku.. 
Gdy detektyw Richie Roberts umieszcza fotografię Franka Lucasa na górze planszy, znajdujące się w sąsiedztwie zdjęcie Dominica Cattano zmienia swoje położenie między ujęciami.
Samolot C-130, który pojawia się w filmie, jest pomalowany na szary kolor, chociaż podczas wojny w Wietnamie te samoloty były przemalowane na wzór kamuflażu. Jednolita szara barwa zaczęła obowiązywać dopiero od lat 80.
Podczas rozmowy Franka Lucasa z panem Svbotą wynika, że jego siostrzeniec jest mańkutem. Jednak w późniejszej scenie Stevie Lucas gra w baseball w podwórku Franka i rzuca piłkę prawą ręką.
Gdy Frank Lucas opuszcza więzienie, kilka osób wielokrotnie porusza się w tym samym kierunku.
Gdy Frank Lucas i Richie Roberts są sami w pokoju przesłuchań, można zauważyć, że mieszadełka w kubkach kawy zmieniają położenie pomiędzy ujęciami.
W jednej ze scen licznik rachunkowy ma zielony wyświetlacz, takie modele pojawiły się dopiero w 1981 roku.
Podczas poszukiwania narkotyków we wnętrzu samolotu, kierunek w którym odkręcane są śruby zmienia się pomiędzy ujęciami.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.