QR Code

American Gangster

  (2007)  film

Ridley Scott
2017-05-06 20:15:08
2 godz. 37 min.
Plakat z filmu American Gangster (2007) - Polecam Film
Chcę zobaczyć
0
Nie mój typ
0
0 (0)
Ciekawostki 
Role
Antoine Fuqua miał według początkowych planów wyreżyserować ten film w 2004 roku z Denzelem Washingtonem i Benicio Del Toro w rolach głównych, ale produkcja filmu została wstrzymana miesiąc przed kręceniem zdjęć z powodu wstrzymania finansowania przez studio Universal Pictures.
Dania Ramirez miała pierwotnie wystąpić w tym filmie, jeszcze gdy reżyserem miał być Antoine Fuqua .
Po odrzuceniu scenariusza Terry'ego George'a Steven Zaillian został zatrudniony do napisania nowej wersji. Jednak większość nowego scenariusza jest oparta na starym.
Kiedy ten projekt filmowy został odwołany przez Universal, aktorzy Denzel Washington i Benicio Del Toro otrzymali gaże za to, że w ogóle pofatygowali się na plan. Umowa "płacisz-albo-grasz" została zastrzeżona w obydwu kontraktach aktorów i Universal musiał za odwołanie filmu zapłacić Washingtonowi 20 milionów dolarów a Del Toro 5 milionów dolarów. Ale gdy prace do filmu ruszyły po raz drugi Washington znów został poproszony o zagranie w filmie dostając następne 20 milionów dolarów.
Podczas filmowania w Chiang Mai, prowincji Tajlandii, Ridley Scott zatrudnił kilku stażystów z tamtejszej wioski. Niektórzy z nich naprawdę rozprowadzali narkotyki Franka Lucasa podczas wojny w Wietnamie.
Zanim zatrudnieni zostali Denzel Washington i Russell Crowe do odegrania głównych ról filmie, Laurence Fishburne i Eric Bana byli brani pod uwagę jako rezerwowi kandydaci na wypadek, gdyby zapracowani Washington i Crowe nie byli dostępni na czas.
Richie Roberts i Frank Lucas byli głównymi doradcami reżysera filmu Ridleya Scotta na planie filmowym w Nowym Jorku.
Gdy to Terry George miał pełnić funkcję reżysera, a Don Cheadle zagrać Franka Lucasa - Joaquin Phoenix brany był pod uwagę przy obsadzaniu roli detektywa Richiego Robertsa, którego ostatecznie zagrał jednak Russell Crowe .
Możliwość zagrania detektywa Trupo otrzymał James Gandolfini, jednak propozycję odrzucił.
Początkowo, projektem tym interesował się Oliver Stone . Gdy jednak zrezygnował z udziału w przedsięwzięciu, pomysł przejął Steven Zaillian, który wprowadził w życie swoją wizję historii Franka Lucasa.
Russell Crowe i Brad Pitt byli pierwszymi kandydatami reżysera ( Ridley Scott ) i producenta ( Brian Grazer ) do roli detektywa Richiego Robertsa.
Denzel Washington próbował wpłynąć na producenta, aby to Jay-Z został twórcą filmowego soundtracka. Jednak zarówno Brian Grazer jak i Ridley Scott nie zgodzili się na to, ponieważ uznali, że jego muzyka nie odda właściwie klimatu lat 70-tych.
Miejsca kręcenia
Zdjęcia do filmu nakręcono w Nowym Jorku (Nowy Jork, USA) oraz w Chiang Mai (Tajlandia).
Film nakręcono w 180 różnych lokacjach (z czego 50-60 mieściło się w Harlemie). To sporo jak na produkcję, której akcja toczy się na terenie jednego miasta - Nowego Jorku.
Niemal wszystkie filmowe plenery są autentyczne. Wyjątek stanowiła jedynie kawiarnia Franka Lucasa, która powstała jako część planu zdjęciowego.
Inne
Denzel Washington spędził czas z Frankiem Lucasem w realnym życiu, zmieniając dotychczas swoje własne ego. Na znak wdzięczności Washington kupił Lucasowi Rolls-Roycea po zakończeniu filmu.
Scenarzysta Terry George w Marcu 2005 roku został poproszony o przepisanie scenariusza z zaleceniem zmniejszenia budżetu do 50 milionów dolarów. George postanowił połączyć scenariusz z fabułą filmu "Hotel Rwanda" (2004) bohatera Don Cheadlea aby stworzyć portret Franka Lucasa "króla" heroiny z Harlemu.
Kiedy reżyser Antoine Fuqua został przydzielony do filmu, zatrudnił on Raya Liottę i Johna C. Reillyego do wspierania głównych ról. Był to jeden z głównych powodów wycofania budżetu firmy Universal ponieważ reżyser Antoine Fuqua zarządzając kierownictwem filmu doprowadził do zbyt dużego kosztu produkcji filmu i był on nieopłacalny dla firmy Universal Pictures.
Aby dopasować swój głos do charakterystycznych manieryzmów prawdziwego Richiego Robertsa, Russell Crowe poprosił o taśmy z nagraniami audio byłego detektywa NYPD.
Na lewym ramieniu detektywa Mosesa Jonesa (podczas sceny pierwszej odprawy nowego oddziału antynarkotykowego) widoczny jest tatuaż, powstałej w 1992 roku, muzycznej formacji "Wu-Tang Clan", której członkiem jest właśnie RZA (Robert Diggs).
Aparaty fotograficzne używane przez Richiego Robersta i członków zespołu antynarkotykowego to lustrzanki marki PENTAX. Występują m.in. w scenach walki Muhammada Aliego i późniejszych scenach fotografowania ludzi Franka.
Postać kreowana przez Denzela Washingtona (Frank Lucas) nosi w filmie aż 64 różne kostiumy.
Daty
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 31 lipca 2006 roku, a zakończyły 14 listopada tego samego roku.
Komentarze: (0)  Rozwiń by komentować


Nikt jeszcze nie dodał komentarzy.
Bądź pierwszy - wpisz komentarz.